Pruzkumnik

Lze na Pionýra s 20W alternátorem vyměnit žárovku 6V 15/15W za žárovku 12V 35/35W?

Jawa 50 typ 20,21 Pionýr s 20W alternátorem má dvě světelné cívky:
jednu na 5W 6V sulfidku v zadním světle
a druhou 15W na přední žárovku 6V 15/15W s tím že když jsou vypnutý světla tak je těch 15W použitelný na 12V klakson(který se na pionýry začal montovat od roku 1971 z Jawy 90 namísto původního 6V klaksonu)

tak mě napadlo, alternátor pionýra nemá žádný regulátor, když není zapojená žárovka tak lze na 15W cívce naměřit o dost větší napětí
Moje výpočty
když si vypočítáme proud který jde z alternátoru (P/U=I) 15W/6V= 2,5A
teď když bychom dali žárovku 12V (U*I=P) 12V*2,5A= 30W
takže teoreticky kdybych místo 6V 15/15W žárovky, dal žárovku 12V 35/35W tak by mohla teoreticky svítit lépe jak původní, nemám pravdu? :D a ještě by teoreticky měla mít delší životnost, protože na 12V žárovce 35/35W by při proudu 2,5A bylo napětí ne 12V ale 10,3V(i když jasně, při vyšších otáčkách by to těch 12V asi dalo)

no a původní 6V 5W sulfidka v zadním světle když by se nahradila 12V 10W sulfidkou tak bude také lépe svítit, a proud tam půjde úplně stejný (5W/6V=833.33mA → 12V*833.33mA=10W)

Nejlepší odpověď
Dochy

Těžko. Jestli je to s výkonem alternátoru ak jak píšeš, tak při těch 2,5A nedá požadované napětí. Očekával bych, že spotřeba u obou žárovek bude zhruba stejná, 12V žárovka ale bude tmavší protože větší část příkonu vyzáří v infračervené oblasti… Bude červenější, světlo bude naprd.

Nějak předpokládáš, že alternátor se Ti bude chovat jako tvrdý zdroj proudu (2,5A) ale on to bude spíše nepříliš tvrdý zdroj napětí.

Ber to ale jen jako hypotézu. Neznám přesné parametry toho alternátoru. Je tu nějaká malá šance že by Ti to mohlo vyjít.

K doplnění:
„…6V 5W sulfidka v zadním světle když by se nahradila 12V 10W sulfidkou tak bude také lépe svítit, a proud tam půjde úplně stejný (5W/6V=833.33mA → 12V*833.33mA=10W)“
Možná bude o chlup lépe svítit. Určitě tam nepůjde stejný proud. A v zadním světle barva světla do žluta až do červena nebude takový problém (stejně to pak musí prolýzt červeným sklem) jako na předním.
A není to sulfidka (sulfidy = sirníky – skupina sloučenin síry) ale sufitka (patice sufit)

Další odpovědi
aliendrone

Můžu to brát ze dvou hledisek:

  1. matematicky >>> svým výpočtem jsi provedl (neplatný, protože chybný) důkaz, že jestliže A<>B, pak A=B. ;) :D :D
  2. prakticky >>> jakožto bývalý hrdý majitel fantastického produktu Automobilwerke Zwickau jsem kdysi omylem zkoušel do něj cpát 12V žárovku. Žhavila, ale o svícení nemohla být řeč. I když papundekl má dynamo (nikoliv magneto jako pincek), principiálně je to stejné – jak ti již objasnili kolegové.

Hlada

Předpoklad, že alternátor dodá 2,5A při 12V je vadný.
Na nezatíženém lze pochopitelně naměřit víc. Odpor vinutí je navržený tak, aby došlo k rovnováze právě při zatížení předepsanou žárovkou a nemusel tak mít regulátor. Tipuju, že při zatížení žárovkou 12V/35W dojde k rovnováze někde okolo 8V, takže bude vydávat slabé žluté světlo.

autacek

Tak to asi nepůjde, chybnost výpočtu si můžeš ověřit v praxi pokusem.

Je třeba nezaměňovat výkon a příkon, zjednodušeně bez složitých výpočtů si odpověz na otázku, pokud použiješ žárovku místo 6V/15W 12V/15W, bude to svítit, pokud vůbec, napolovic, pokud tam dáš 12V/30W, tak to bude svítit na čtvrtinu. Ve špičkách, kdy dá alternátor víc se pochopitelně žárovka rozzáří víc.

Pokus pro nevěřící. Vezměte plochou baterii 4.5V a přiložte k ní klasickou vyšroubovanou žárovku na 230V. Odpověď, co se stane, je asi jasná.

Tomáš Jedno

Ano lze, výhoda je, že se žárovky nebudou pálit, nevýhoda je, že budou svítit málo. Pro dení svícení to nevadí.

Edison

Možné to pochopitelně je. Jen to asi nebude moc svítit. Ničemu se nic nestane, výhoda alternátoru je, že neshoří, ale lehne mu napětí.

Dochy

Podle dotazu se zdá, že si myslíš, že pokud na žárovce napíšou 5W, že se tomu všechno přizpůsobí vč. proudu a napětí. Ale tak to nefunguje. U žárovek se uvádí příkon právě při jmenovitém napětí a při ustáleném stavu (po zahřátí na provozní teplotu). Žárovka svým charakterem může při napájení zdrojem napětí trochu dorovnávat příkon (trochu lépe než běžný rezistor) tím jak se s teplotou mění její odpor. Ale iluze o tom že skrz 6V/5W žárovku a 12V/10W žárovku poleze při připojení na shodný zdroj stejný proud je podle mně silně lichá.

Pokud bys přebýval někde v Praze (Strašnice, dejvice) nebo severním okolí (na západ od Vltavy) můžeme se domluvit a přeměřit to.