RyuzakiKate

Lze ještě zachránit bazalku napadenou plísní šedou?

Bazalku mám od jara, plíseň se objevila teprve nedávno, z internetů už jsem vyčetla, že jsem špatně prováděla zálivku… Plíseň se obalila těsně nad zeminou kolem stonků, napadlo mě tedy buď ostříhat a zkusit nechat zakořenit ve vodě, nebo rovnou přesadit, případně pořídit nějaký člověku nezávadný fungicid.
Matička, expert na vyhazování, povídá, že ji mám celou vyhodit a na jaře si koupit zase novou. Já mám v povaze zachraňování a schovávání, ale když nebude zbytí, holt poletí na kompost…
Za rady díky!

Nejlepší odpověď
annas

Vy jste bazalku zřejmě přelila, já ji zase nechala uschnout.

Zkuste se podívat, zda vám nepomůže uvedený návod.

V květináči je plíseň! Co s ní?

https://www.pro­zeny.cz/clanek/plis­ne-v-kvetinacich-a-poletujici-musky-zbavte-se-jich-jednou-provzdy-1552

Ještě jsem si vzpomněla, že jsem likvidovala šedou plíseň na rajčatech. Pomohlo to.
Prý je dobrý i česnekový nálev.

Zkuste se podívat na konec stránky.

https://livin­g.iprima.cz/zah­rada/napadla-vase-rajcata-seda-plisen-poradime-jak-s-ni-zatocit

Další odpovědi
aliendrone

No, myslím, že to jde – viz odpověď annas.
ALE
Zvaž následující >

  1. Domácí bylinky pěstujeme obvykle proto, abychom se vyhnuli kontaminaci průmyslovými chemikáliemi, kterými jsou komerční výrobky bez pardonu „dotovány“. Prostě víme čím a jak hnojíme a ošetřujeme, žádná „nálepka bio/eko“ na komerčním produktu tohle ANI NÁHODOU NEZARUČÍ! (dokonce zpravidla je to LEŽ, jak ukazují mnohé kontrolní testy takových produktů)
  2. Bazalka je jednoletá bylina, už je po vegetačním období. (pěstování „pod lampou“ je podle mne NESMYSL, no možná s vyjímkou „trávy“)
  3. Bazalka roste jako blázen a nepotřebuje extra velkou péči, na jaře zasaď novou a URČITĚ si přijdeš na své. Navíc je to i moc pěkná bylina (když se jí daří a to zajistit není těžké).
  4. Plísně jsou svinstvo (a jejich metabolické produkty). Likvidací samotné plísně je nezničíš, myslím.
  5. Neznám ÚČINNÝ fungicid, který by neměl nějaké „mínusy“. (jakkoliv se všichni jejich prodejci dušují, že „jen ten jejich blablabla…“.
  6. Aplikací fungicidu nic nezískáš, maximálně budeš mít vypěstované to, co si můžeš zakoupit v nákupáku doslova za pár korun (cca 30Kč). To za tu práci a čas nestojí.

Závěr – někdy je OPRAVDU lepší začít „s čistým stolem“, souhlasím s máti. ;) :)

nyjono

Jsem na tom podobně. Taky zacharanuju a vyazuju až když není zbytí.
Myslím,že s tím pokusem ostříhat a nechat zakořenit to je celkem dobrý nápad.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.