postcd

Lze dosáhnout automatického vyrovnávání hladiny dvou nádob jen pomocí hadičky?

jak to udělat? Okap ústí do vany vysoké 40cm z které přepadá voda do dvou nižších 30cm van které mají dno o centimetr níže než první vana. Pokud mám 1 ponorné čerpadlo a chci získat co nejvíce vody (ze všech 3 van), tak jestli mohu využít hadičku nějak (jak) aby se doplňovala automaticky voda do té vany z které čerpadlo čerpá (nevím která by to měla být)? Jak tam tu hadičku vložit aby se samovolně hladina vyrovnávala?

Nejlepší odpověď
Mp2

Nesmíš hadičku vést vrchem, musíš ji vést pod úrovni hladiny.

Já mám na zahradé kam moc nejezdím 1000l nádrž pod okapem. Aby měli vodu na zalévání i ostatní, máme to propojené. J ji mam trošku přizvedlou a sousedi mají nádoby s menším objemem a samozřejmé tam je kohout..
Prostě se drží hladina všude stejně

Další odpovědi
dr.luha

Vany (sudy) mohou být ve stejné výšce a stačí je propojit vrchem hadicemi naplněnými vodou paprskovitě z jedné, té přítokové. Během přepouštění z plné do prázdné tento stav nastane taky. Hladiny budou stejné, vždy se vyrovnají při přítoku nebo odběru vody. Samozřejmě že se hadice nesmí zavzdušnit odběrem vody až k ústí hadice.

nyjono

Přesně, jak píše dr.luha. Mám taky 1000l nádrž a vedle ní sud s kohoutem a jen vrchem položenu hadičku.
Nezáleží ani na výšce dna, jako na horním okraji nádoby, která je nejníž.
Je to princip spojených nádob.

postcd

Píšete, že hadička může vést i vrchem přes okraje nádob a že se hladiny vyrovnají. Bohužel ty „spodní vany“ mají horní okraj o asi 4cm níže než vrchní nádoba, to by asi znamenalo, že vrchní nádoba přijde o asi 4cm hladiny počítám.

Dále píšete, že je potřeba předejít zavzdušnění. Tady by asi šlo hadičku ponořit kolmo do vody a naplnit ji tak vodou a dále ucpat obě strany a uložit ji na místo. Problém je, že dochází pravidelně k tomu, že alespoň jedna z nádob vyschne. Nápad jak předejít zavzdušnění hadičky v tomto případě nemám. Šlo by tam zavést tu hadici z vodovodu a nějaké zařízení které by pomocí plováku (https://shop.e­lektro-sychra.cz/plovakovy-spinac-pumpa-3m-h07rnf-ozxx4375/) řídilo napouštění. to je ale komplikované. Proto by asi bylo lepší abych pro tu 12V průtokovou pumpu vytvořil nějaký sací nástavec do kterého by ústily 3 hadičky, každá z jedné nádoby. Problém je, že tato čerpadla mají uvedeno v popisu, že musí být kvůli předejití zavzdušnění pod úrovní dna nádob z kterých čerpají vodu, tady zase nevím jak by šlo předejít zavzdušnění pokud bude čerpadlo na úrovni nádob. Kvůli vývodu okapu by nešly zvednout o více než asi 5 cm.

nyjono

Tak nějak. Hladina ve všech nádobách bude stejně vysoko, jako je je horní okraj té, co je nejníž.
A potom … nebude vysychat jedna nádoba. Hladina bude klesat stejně ve všech nádobách. Takže se sníží, ale vyschnutí hrozí, pokud se vyčerpe voda.
Také je dobré, kdyby hadička (hadičky) byly položeny až ke dnu, pro to riziko zavzdušnění. Taky trochu pozor, aby se do ní nedostal nějakej bordel a neucpala se.

postcd

děkuji, mohu potvrdit že toto jsou dobré připomínky. už se mi to povedlo. je to jak píšete a je potřeba naplnit hadičky (asi je lepší když jsou širší než užší) vodou v jedné z nádob (např. vertikálním ponořením celé hadička pod hladinu), ucpat ten konec který pak vytahuji a přendavám do druhé nádoby s vodou, hadička by měla sahat ideálně ke dnu obou nádob

postcd

jakmile mám oba konce hadice pod vodou a hadice je plná vody, tak mohu sundat prst kterým jsem hadici ucpal a hadice pomůže vyrovnávat hladinu v obou nádobách oběma směry