Kazatel

Lze dobít knoflíkovou 3V baterii do hodinek plochou 4,5V baterkou?

Za komančů tak tak myslím fungovalo, ovšem nevím, jestli se od té doby něco nezměnilo.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Zásadně platí, že čím MENŠÍ (Ah) baterka, tím je menší smysl ji oživovat. Proces znovunabití (úspěšnost) je úměrný právě kapacitě článku. U knoflíkových 3V (typicky CR 2032) je to podle mě už za hranicí, kdy to má ještě MOŽNÁ smysl.

Nwm, sakra vždyť stojí dvacku. ;) :D :D

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Ne. Tyto baterie nejsou dobíjecí. Možná se tím na chvíli trochu „oživí“ ale praktický význam to nemá. 😉

dubraro

Za komančů byly knoflíkové baterie NiCd akumulátory. Ty se daly nabíjet. dnes jsou knoflíkové 3 V články lithiové, nabíjet se nedají.
Pozor ale, existují výjimky, kdy je v hodinkách skutečně akumulátor. Jsou to například hodinky, které se nabíjejí světlem (ciferník je fotočlánek) nebo hodinky systému Seiko Kinetic, kde se akumulátor nabíjí vestavěným generátorem.

cochee

Až ti ten „knoflík“ při „nabíjení“ je**e v prstech, jak se to kdysi stalo mi, tak se budeš divit až za uchem a budeš rád, že tě části toho článku netrefily třeba do oka.
Samozřejmě existují nabíjecí verze knoflíkových článků, ale rozhodně k nim potřebuješ nabíječku a ne že ji dotlačíš plochou baterkou, tím bys ji zničil spolehlivě stejně jako nenabíjecí verzi, jak vysokým napětím, tak vysokým proudem. Číselné označení bývá stejné jako u nenabíjecích verzí a ta písmena se většinou liší podle výrobce, co si tak vybavuju tak třeba ML anebo LIR.

Dochy

Obecně ne, nejsou dobíjecí. Někdy to jde částečně – třeba že místo 2 měsíční výdrže pak vydrží třeba den. On ten samotný elektrochemický proces revezibilní je – teoreticky, průšvih je, že ty články na to nejsou uzpůsobené, takže se kolem toho v tom článku nejspíše odehrává několik dalších jevů, které až tak žádoucí nejsou (koroze, elektrolýza,…), které jsou u skutečných akumulátorů potlačeny. Takže obecně nedoporučuju, jsou značná rizika vč. výbuchu článku, zničení zařízení, zranění/popálení obsluhy…
Také jsem kdysi zkoušel u kniflíkových článků a také mi jich pár bouchlo (ale ne přímo plochou baterkou, ale omezeným proudem z 5V zdroje)

Dochy

0Dubraro, NiCd články? To bych se moc divil. Mají jiné jmenovité napětí a jsou poměrně drahé. V té době až šíleně. A bacha, nemotej dohromady různé články. Většina knoflíkových má jmenovité napětí cca 1,5V. Pokud se nemýlím, jde pro daný rozměr článku o typickou hodnotu (takže se minimalizuje riziko záměny, která by mhola skončit průšvihem). 3V bývají ty „placatější“.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Knofl%C3%AD­kov%C3%A1_bate­rie

cochee

Má ale pravdu. NiCd knoflíky existovaly, asi jediná technologie uzavřeného sekundárního článku tehdy dostupná – komerční využití modernější NiMH technologie nastalo až ve 2. polovině 90. let. NiCD knoflíkové baterie byly už ve starobylé svítilně, kterou měl můj děda (možná, že bych ji ještě někde v šuplíku našel) – svítilna byla zajímavě řešena, bylo to takové „vajíčko“ akorát do dlaně a na opačném konci než žárovka byl kryt , po jehož odstranění se objevila vidlice do zásuvky 220V a svítilna se nabíjela přímo „píchnutím“ do zásuvky. Svítilnu jsem si dovolil rozmontovat až když už děda nežil a uvnitř byly opravdu nabíjecí knoflíky jestli se dobře pamatuju 3 ks velikosti cca 1,5 cm průměr a tloušťka mezi 0,5 a 1 cm.