Ezrz

Lokální rekuperace, máte někdo zkušenost? Poradíte?

Zdravím, provádíme rekonstrukci našeho bytu a plánujeme instalovat lokální rekuperaci. Máte prosím někdo zkušenost? Narazil jsem na jednotky O.erre Ghost 160 Active https://www.czvzducho­technika.cz/o-erre-ghost-160-active/ a chtěl bych instalovat tři – obývák, ložnice a kuchyně. Centrální rekuperaci využít nemůžeme, můžete mi prosím poradit? Moc děkuji Martin

Odpovědi
Dochy

Bacha, pokud se nemýlím, tohle je ten princip, kde je vhodné, aby jednotky pracovaly v párech. Jedna jednotka fouká vždy 70s ven a pak dalších 70s dovnitř. Uvnitř je vložka, která se „nabíjí“ teplem z vyfukovaného vzduchu a to teplo pak vrací když se vzduch z venku nasává.

Existuje ještě druhý princip, kde je v jednotce protiběžný výměník – jednou cestou se vzduch vyfukuje, druhou nasává a přes teplosměnné plochy si předávají teplo.

Osobní zkušenosti nemám, jen jsem o tom před pár týdny zrovna přemýšlel a hledal info.

Michálek1245

Menší jednotky jsou fajn třeba do starších bytů. Jako ona rekuperace je celkově fakt hodně fajn věc. A je jedno, jestli je to rekuperace vzduchu do bytu nebo rodinného domu. My máme jednotku od https://www.ven­tilatory-shop.cz/rekuperace v rodinném domě a je pravda, že nám to šetří docela dost nákladů třeba za vytápění. A hlavně v létě za klimatizaci. :)

Jakub Tlapal

Tak o tom teda slyším prvně. Já jsem myslela, že je jen klasická rekuperace a ne nějaká lokální. Chce to vyměňovat vzduch v celém domě. Nebo jak to funguje? Si teda nedokážu představit, že bychom měnili vzduch třeba jenom v koupelně? Ještě bych být tebou výběr rekuperace zvážil 🙂 .

Dochy

Jsou menší jednotky, které se dají namontovat např. ve starších domecha bytech, kde na rozvody potrubí není prostor. Pak pro každou místnost, nebo skupinu místností, které jsou nějak propojené, se použije jedna jednotka – nebo v případě jednotky v odkazu 2 jednotky aby byli v páru. Bohužel, zrovna za darmo to není a účinnost je asi o něco menší.