alik360

Z kolika kroků je v ideálním případě složen legislativní proces?

Zjistila jsem, že je to 5 kroků

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Pepa25

z 7

Záleží, kdo je předkladatel a zda se některý z kroků opakuje (zákon vrátí Senát nebo prezident). Takže až 7 – viz graf a popis

Zdroj: https://www.psp­.cz/sqw/hp.sqw?k=331

Další odpovědi
Mr. Marek

ze 3

Legislativní proces se skládá ze 3 čtení. Je to také ideální počet, protože tím se návrh zákona i schvaluje. Senát může pouze návrh vrátit (s pozměňovacími návrhy), který ovšem sněmovna znovu přehlasuje a dá na stůl prezidentovi jehož možné veto opět sněmovna přehlasuje. Takže v součtu stačí 3 fáze legislativního procesu pro schválení zákona a nabytí jeho účinnosti.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

elkon

To je složité, záleží kdo předkládá a o co se jedná. Někdy stačí schválit v PS, někdy je potřeba senát. Některé věci může také prosadit vláda i bez PS, některé věci podepisuje prezident. Přečti si ústavu.

Mr. Marek

To není pravda. Legislativní proces se skládá ze 3 čtení. Je to také ideální počet, protože tím se návrh zákona i schvaluje. Senát může pouze návrh vrátit (s pozměňovacími návrhy), který ovšem sněmovna znovu přehlasuje a dá na stůl prezidentovi jehož možné veto opět sněmovna přehlasuje. Takže v součtu stačí 3 fáze legislativního procesu pro schválení zákona a nabytí jeho účinnosti.

elkon

Slovo zákon v dotazu nepadlo.

Mr. Marek

A co je legislativní proces?

alik360

Jo to máš asi pravdu