Gabriela571

Který tvar jména je správně: poděkování patří panu Martinovi, nebo Martinu?

Dobrý den,
chci se zeptat, když chci napsat, poděkování patří panu Martinovi, nebo Martinu? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Pokud použijete jen jméno samostatně, tak panu Martinovi.

Ale Martinu Novákovi .. v češtině je pravidla, že neexistují dvě zakončení -ovi vedle sebe.

Často rozhodují činitele rytmické a slovosled. Příjmení má vždy koncovku – ovi.

Další odpovědi
marci1

Ve spojení s příjmením používáme u jména krátký tvar, tedy Martinu Novákovi. Pokud by jméno Martin stálo samostatně, použijeme tvar delší (Martinovi). 🙂

Válek Petr

1. Martinovi

Emefej

Poděkování patří panu Martinovi.