www

Který druh stromu je v ČR nejohroženější a proč? Nemyslím žádný exotický, ale původní.

Vím, že lesníci za takový považují z hlediska choroby jilm, ale ten to nebyl. I důvod byl v pořadu co jsem kdysi viděl zcela jiný.
Doplňuji:
Čeče, je to ten jeřáb hardeggský.
Ani jsem netušil, že se jedná o endemit a dokonce i ten pořad bude ten, co jsem viděl 😉
Děkuji všem za snahu !!

Nejlepší odpověď
beer

Za nejohroženější považují odborníci u nás a pravděpodobně také v sousedním Rakousku strom jeřáb hardeggský. Vyskytuje se poze v NP Podyjí a NP Thayatal celkovém v počtu cca 30 jedinců.
Více viz text pod obrázky http://www.bi­olib.cz/cz/ta­xon/id39571/
Doplňuji:
Dokonce jsem našel i video pořad, kde se o tomto endemitu hovoří. Zajímavé je celé, předmět otázky pak nalezneš od 14. minuty http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/103165147­21-navraty-k-divocine/411236100­221005-narodni-park-podyji/

Další odpovědi
Lamalam

Třeba tis červený, původní dřevina, dnes téměř vymizel.

Drap

Lamalan má pravdu. Ve volné přírodě už téměř neni a v rezervacích několik málo jedinců. Dříve často využívaná rostlina na nástroje , také třeba luky. Všechny části tisu, kromě plodů jsou jedovaté. Pro zajímavost , dřevěné poháry, lžíce a misky se podávali na hradech odsouzencům v hladomornách Při používání takového nádobí se postupně odsouzenec pomalu otravoval.

www

Tak bohužel, ani smrk, ani tis to není. To bych si snad pamatoval 🙂
Ten název byl, alespoň pro mne, nějak neznámý. Ale díky za snahu !!

beer

Cosi mně to říká, vydrž. V hlavě už mám už … víš co, snad si ale vzpomenu..

www

Banán88: uvádím, že informaci o jilmu vím, ale ten to není ☹

www

Ta nemoc jilmů je Grafióza.