Rančer

Který český vynález z nabízených se podle vás nejvíce pyšní obdivem na celém světě?

Ať už byl vynález přímo sestaven českým vynálezcem, nebo se podílel na jeho realizaci. Případně můžete doplnit vlastní možnost. Po označení možnosti můžete zdůvodnit, proč zrovna tento vynález.

Nejlepší odpověď
Ametyst

vlastní odpověď

Slovo „robot“ Karla Čapka, a kostkový cukr.

Další odpovědi
Lotr2008

vlastní odpověď

Bleskosvod

Rokio

gelové kontaktní čočky od Otto Wichterleho

elkon

lodní šroub od Josefa Ressela

Kdyby nebylo Josefa Ressela, tak by lodě ještě teď měly vesla.

Drap

vlastní odpověď

Myslím, že to neni žádný z uvedených, i když jsou to velké věci. Z Čech pochází také dolar, z původního slova tolar. A kdo je má, pyšní se s nimi . A kdo by je nechtěl?

Kepler

vlastní odpověď

Nanovlíkna (Technická univerzita Liberec – Oldřich Jirsák)

ivo xxx

vlastní odpověď

Disraeli

vlastní odpověď

Z hlediska obdivu nevím, spíš užitečnosti, použití, významnosti,… u spousty vynálezů většina běžných lidí neví, odkud pocházejí a jaká je jejich historie a tvůrci.
Nejoblíbenější a nejpoužívanější je kostkový cukr. ;) „Vynález“ je čistě ta forma kostky. Ale bere se to jako vynález, takže vsázím na něj.
Pak čočky, pak šroub, turbína a určitě semtex.

Arne1

gelové kontaktní čočky od Otto Wichterleho

Zapomínáš na jeden velmi populární – SEMTEX

_Bůh_

lodní šroub od Josefa Ressela

Z nabízených asi lodní šroub, jakkoliv Ressel, Wichterle a Anderle jsou už od pohledu „Češi“ jak poleno.

led

vlastní odpověď

Okrem už menovaných
Bleskozvod – Prokop Diviš
Padák – Štefan Banič
Ďalekohľad – Johannes Kepler

Kepler

Pardon: nanovlákna