taranee1

Kteří politici se účastnili Karibské krize?

Nejlepší odpověď
annas

Vložím vám odkaz, v němž se dovíte vše, co potřebujete. Už z úvodu je jasné, kterých zemí se týkala, tudíž i jejich představitelů.

Vypukla v roce 1962 v důsledku rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě, kterým SSSR odpověděl na umístění amerických raket v Turecku. V reakci na to vyhlásily USA blokádu Kuby, která měla zabránit dopravení dalších raket na toto území. To se podařilo, neboť sovětská plavidla se na hranici kontrolované zóny skutečně zastavila. Po dalších jednáních byly odstraněny i již instalované rakety, Spojené státy americké se zavázaly, že nenapadnou Kubu a že stáhnou svoje rakety středního doletu z Turecka.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­ribsk%C3%A1_kri­ze

Další odpovědi
led

Doplním odpoveď annas jednou malou kuriozitou z tej doby, predohru Karibskej krízy, vy mladší ste možno o tom ani nepočili, ale tí starší si možno spomenú:
„Šéf Kremľa pred polstoročím v OSN búchal topánkou a Američania sa vystrašene pýtali: Bude vojna?“
http://www.you­tube.com/watch?fe­ature=player_em­bedded&v=T0X0jAl­FI9E
http://www.ces­katelevize.cz/ct24/sve­t/103956-jak-vyjadrit-nesouhlas-chruscov-se-zul-a-vesel-do-dejin/
http://spravy­.pravda.sk/svet/cla­nok/235799-ked-chruscov-udrel-do-stola-zatriasol-sa-svet/

Karibská kríza – nejvväčšia bitka studenej vojny:
„Rozbuškou pro horký podzim roku 1962 se stalo rozmístění amerických raket středního doletu Thor (dosah 2 400 km) na území Velké Británie (60 ks) a raket Jupiter (dosah také 2 400 km) v jižní Itálii (30 ks) a současně v severním Turecku (15 ks). Jestliže případné zjevné zahájení amerického úderu proti území SSSR vedeného dálkovými bombardéry nebo strategickými raketami poskytovalo velení sovětské armády čas na vyhodnocení situace od několika hodin po alespoň 30 minut, zkrátily nové střely umístěné v Evropě reakční dobu na pouhých 600 sekund. Sovětské ozbrojené síly dostaly v roce 1961 od amerických střel středního doletu v Itálii a Turecku šach. Na tahu byla Moskva…
…Není zřejmé, jestli rozhodnutí odpovědět USA stejnou mincí vyšlo z hlavy prvního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu N. S. Chruščova nebo jeho spolupracovníků. V každém případě 20. května roku 1962 projednal Chruščov s ministrem obrany Malinovským i ministrem zahraničních věcí Gromykem myšlenku využít k přesunu raket středního doletu na dostřel k USA žádosti vůdce kubánského revoluce Fidela Castra o zvýšení vojenské pomoci jeho zemi. Oba činitelé vyslovili s úvahami souhlas. O den později plán projednala rada obrany. Záměr získal podporu většiny stranických činitelů odpovědných za obranyschopnost SSSR a neprodleně bylo přikročeno k jeho uskutečňování. Po souhlasu F. Castra s rozmístěním jaderných zbraní na kubánském území byla k 20. červnu zformována Skupina sovětských vojsk na Kubě.“
Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/ka­ribska-krize-1962-0zg-/vojenstvi.as­px?c=A121012_134345_vo­jenstvi_vse
dokument-video o začiatkoch Karibskej krízy 1962:
http://www.stre­am.cz/slavned­ny/762998-den-kdy-zacala-karibska-krize-16-rijen
Doplňuji:
V tej dobe bol prezidentom USA J.F.Kennedy, zavraždený 1963 v Dallase.
Prezident zastával názor tvrdej ruky, aj keď navonok vystupoval „umiernene“

anonym

DÚ???
___
Tak si o oné ´krizi´ něco přečti a případně sem výsledek svých zjištění napiš – budeš-li chtít kontrolu…
Domácí úkoly není radno opisovat…
😉

Emefej

Zjisti si, kterých zemí se ta týkala. Čelní představitelé oněch zemí jsou ti, které hledáš.

Lamalam

Zejména J.F.K. a N.S.CH. Druhořadou roli hrál i F.C.