Rohlik

Které nejmenší stvoření cítí bolest?

Které nejmenší žijící stvoření na světě je schopno cítit bolest?

Nejlepší odpověď
annas

S bolestí u živočichl je to jinak než u lidí. Pokud se víc o tuto problematiku zajímáte, přečtěte si odkazy., kde se dovíte víc.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Pain_in_ani­mals
V USA Průvodce pro péči a používání laboratorních zvířat definuje parametry pro testování na zvířatech. Uvádí: „Schopnost zažívat a reagovat na bolest je rozšířená v živočišné říši “

Schopnost zažít bolesti u zvířete nebo u jiného člověka není možné stanovit přímo, ale odvodit pomocí í analogických fyziologických a behaviorálních reakcí. Ačkoli mnoho zvířat sdílí podobné mechanismy detekce bolesti s lidmi, mají podobné oblasti mozku zapojené do zpracování bolestí a vykazují podobné chování bolesti, je obtížné odhadnout, jak zvířata skutečně prožívají bolest.

Podle zdroje by k nejmenším mohli patřit Lékařský piják , Hirudo medicinalis a mořský slimák.

Také ryby mají receptory bolesti – např. pstruh. Protože bezobratlí mají malý mozek, nedá se přesně vyvodit, zda vnímají bolest – např. humři.

Zvířata a bolest
http://animal­rights.webz.cz/zvi­rata_bolest.htm
……
Bolest nepociťuje hmyz
Hmyz pociťuje bolest? – Biologický pohled CH Eisemann, WK Jorgensen, DJ Merritt, MJ Rice, BW Cribb, PD Webb a MP Zalucki Oddělení entomologie, Univerzita Queensland, Svatá Lucie, Queensland 4067 (Austrálie)
Pozorování chování hmyzu, který trpěl řadu zranění, poskytuje odpověď na otázku. otázku. Žádný příklad, který známe u chování nesvědčí o nějaké bolesti. Ale jeho chování třeba když si poraní část těla, neho nohu atd. bude pokračovat v činnosti i po vážném zranění.
Nneurobiologie na základě chování hmyzu uvádí, že u hmyzu neexistuje Podrogram bolesti. nezahrnuje ‚bolesti‘ podprogram bolesti.

https://www.red­dit.com/r/asksci­ence/comments/1sgfcg/do­_insects_and_ot­her_small_ani­mals_feel_pain_how/

Další odpovědi
synapse

…hlavně to, prosím, netestuj. Děkuji.