Avatar uživatele
paul1

Které luční květiny jsou vhodné jako krmivo pro králíky?

Máme za zahradou a polem kousek louky, kterou kosím 2× ročně a trávu suším pro králíky. Chtěl bych ji zpestřit ( i trochu vylepšit). Zatím tam máme mezi trávou řebříček, řepík a okolo plotu sléz lesní.
Semena některých lučních květin se dají v semenářství koupit, ale nerad bych to trávy zasel květiny, které by mohly králíkům uškodit (tedy po vysušení, na zeleno trávou nekrmím). Na louce nám také v malém množství roste pryskyřník rolní, ten je za syrova pro králíky jedovatý, ale v seně neškodí. Za radu díky, Pavel

https://www.no­vinky.cz/bydle­ni/zahrada/cla­nek/zahony-inspirovane-loukou-40292714

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1733 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Neřeš to a sekej a suš to co máš na louce. Králíci si pochutnají.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Pamatuju si, že jako malého kluka mě babička posílala natrhat zelené části (listy) pampelišky, říkala tomu „mlíčí“, Jako čerstvé to králíkům moc chutnalo. Jinak v těch ostatních bylinách se nevyznám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Otázka by byla nadmíru zajímavá, kdyby šlo o trávu krmenou na mléko. Jednak ty látky přechází do mléka a jednak ta zvířata zde musí ve zdraví vydržet více roků. Dnešní krávy dostávají často jen kukuřici nebo jetel s jílkem. I když postupem času se i na zatravněných polích rozrůstají pampeliška, plevele a byliny.
Z bylin je mi osobně sympatický ten sléz a řebříček, jitrocel, kontryhel, smetanka a pampelišky, zvonky, lomikámen, řeřišnice, …asi co vás cvrnkne do nosu. Většina bylin by neměla vadit, pokud nějaká netvoří většinu píce. Většinu píce by měly tvořit trávy s jetelovinami­.(Jeteloviny by kromě kromě přísevu mělo podpořit i hnojení dřevěným popelem nebo fosforem.) Jako kluk jsem přesně věděl, co kozence šmakuje a co ne (zrovna ten řepík mňamka). Jenže jiná koza měla zas jiné chutě. Pokud na něco přijdete, můžete zveřejnit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
paul1

pro EXOT123: zatím jsem toho moc nenašel, jen:
Řebříček obecný Cerise Queen -odstíny od růžové po červené
Řebříček tužebníkový Summer – odstín oranžový
Semena jsem zatím nesehnal, ale mám slíbené. Pavel

před 1699 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada