paul1

Které luční květiny jsou vhodné jako krmivo pro králíky?

Máme za zahradou a polem kousek louky, kterou kosím 2× ročně a trávu suším pro králíky. Chtěl bych ji zpestřit ( i trochu vylepšit). Zatím tam máme mezi trávou řebříček, řepík a okolo plotu sléz lesní.
Semena některých lučních květin se dají v semenářství koupit, ale nerad bych to trávy zasel květiny, které by mohly králíkům uškodit (tedy po vysušení, na zeleno trávou nekrmím). Na louce nám také v malém množství roste pryskyřník rolní, ten je za syrova pro králíky jedovatý, ale v seně neškodí. Za radu díky, Pavel

https://www.no­vinky.cz/bydle­ni/zahrada/cla­nek/zahony-inspirovane-loukou-40292714

Odpovědi
elkon

Neřeš to a sekej a suš to co máš na louce. Králíci si pochutnají.

Kepler

Pamatuju si, že jako malého kluka mě babička posílala natrhat zelené části (listy) pampelišky, říkala tomu „mlíčí“, Jako čerstvé to králíkům moc chutnalo. Jinak v těch ostatních bylinách se nevyznám.

EKSOT123

Otázka by byla nadmíru zajímavá, kdyby šlo o trávu krmenou na mléko. Jednak ty látky přechází do mléka a jednak ta zvířata zde musí ve zdraví vydržet více roků. Dnešní krávy dostávají často jen kukuřici nebo jetel s jílkem. I když postupem času se i na zatravněných polích rozrůstají pampeliška, plevele a byliny.
Z bylin je mi osobně sympatický ten sléz a řebříček, jitrocel, kontryhel, smetanka a pampelišky, zvonky, lomikámen, řeřišnice, …asi co vás cvrnkne do nosu. Většina bylin by neměla vadit, pokud nějaká netvoří většinu píce. Většinu píce by měly tvořit trávy s jetelovinami­.(Jeteloviny by kromě kromě přísevu mělo podpořit i hnojení dřevěným popelem nebo fosforem.) Jako kluk jsem přesně věděl, co kozence šmakuje a co ne (zrovna ten řepík mňamka). Jenže jiná koza měla zas jiné chutě. Pokud na něco přijdete, můžete zveřejnit.

paul1

pro EXOT123: zatím jsem toho moc nenašel, jen:
Řebříček obecný Cerise Queen -odstíny od růžové po červené
Řebříček tužebníkový Summer – odstín oranžový
Semena jsem zatím nesehnal, ale mám slíbené. Pavel