kurec

Koupim jsem si 3TB HDD dostal jsem ale jen 2,72TB kdo sežral těch 0,28TB ?

Nejlepší odpověď
autacek

Rozdíl v zobrazované kapacitě má několik důvodů.

Nejednoznačná interpretace jednotek
Rozdíl v kapacitě souvisí s nejednoznačným označovaním velikostí v různých operačních systémech, které vychází z historické práce s hodnotami ve dvojkové soustavě.

Výrobci disků totiž vycházejí z principu:
1kB = 1000B, 1MB = 1000kB, 1GB = 1000MB, 1TB = 1000GB

Operační systém (včetně Microsoft Windows) počítá ale jinak:
1kB = 1024B, 1MB = 1024kB, 1GB = 1024MB, 1TB = 1024GB

Dle aktuálně platných norem je ale správný výpočet výrobců disků a v operačních systémech by se tedy měla používat jednotka KiB (analogicky pak MiB,GiB,TiB)

Příklad:
Disk uvádí na krabici kapacitu 1500GB (150010001000­*1000B). Ve většině programů bude ale uvedená kapacita 150010001000*­1000/1024/1024/1024=1396­GiB. Často ale bohužel uveden se špatnou jednotkou GB.

Rezervace paměťového prostoru pro doplňkové služby
Většina výrobců už při výrobě vytvoří na paměťovém médiu skrytý oddíl.Ten pak používají pro doplňkové služby, jako je například zálohování, šifrování apod. Máte samozřejmě možnost tyto oddíly zrušit bez ztráty záruky. Po zrušení ale nebudou doplňkové služby funkční.

https://www.al­za.cz/proc-me-system-windows-hlasi-mensi-kapacitu-nez-jsem-zakoupil-art4567.htm

Další odpovědi
Adalbert

https://www.czc­.cz/kam-se-podely-me-gigabajty-aneb-skutecna-velikost-pevnych-disku/clanek