Koule na drátech el.vedení

K cemu tam jsou barevne (vetsinou cervene) koule na vedeni VN nad silnicema a blizko silnic. Nekdo tvrdi ze kvuli letadlum, ale proc jsou i nad silnici se zatackama a v jejich okli? V nemecku je to skoro vsude.

Nejlepší odpověď
kenyrts

Výstražné koule se na vedení vysokého napětí montují k vizuálnímu zvýraznění venkovních vedení při křižování vodních ploch a význačných komunikací, nebo v blízkosti letišť, chrání nejen přelétající ptactvo, ale i nízko letící letadla. Koule většinou nejsou keramické, ale plastové (což může být z dálky opticky nerozlišitelné).

Další odpovědi
LuciJe

Je to skutečně kvůli malým sportovním letadlům – jejich piloti by samotný neoznačený drát mohli přehlédnout, koule je na něj upozorní.

JayDee446

Kdyby se v těch zatáčkách něco stalo, například dopravní nehoda s těžkým zraněním, přiletí vrtulník… A bylo by vskutku nepříjemné, kdyby se takový vrtulník zamotal do drátů vysokého napětí.

waterwolf

Dobrý den, neodpovím, jen jsem rád zas tuto otázku..taky na to pořád zírám a nevím na co to tam dávají:-)