zjentek

Koluje v klasickým PC nějaká kapalina/roztok?

Zdá se mi, že mně v PC žbluňká. Přesně tak, jako když lednice právě přestane chladit a pak ještě nějakou dobu slyšíme zvuk ze šasi, jakési žbluňkání, děkuji. (;

Odpovědi
elkon

Asi tam máš žáby.

Kepler

Některé PC mohou mít vodní chlazení, jako např.: https://www.con­rad.cz/vodni-chladic-pc-thermaltake-water-3-0-riing-red-280.k1558932?ic­c=category-carousel-2level&icn=toprate-chlazeni-pc Nebo jsi tam zašil plucku rumu a zapomněl na ni. 🙂

Edison

Nemusí kolovat. V zásadě stačí jen trubička z části naplněná speciální kapalinou. Jeden konec je na teplé straně, druhý na studené straně pasivního chladiče. Jak se kapalina ohřeje, přemění se v páru a ta roznese tepelnou enetgii do zbytku chladiče. Tam zkondenzuje a vrací se na eplou stanu. Většinou jsou tyto trubice integrovány přímo do chladiče.

Dochy

Obvykle ne, pokud by tam kapalina opravdu byla (od výroby) tak bys to určitě zjistil nejpozději až by ses podíval pod dekl. Ale u většiny PC s vodním chlazením to poznáš už na první pohled (externí radiátory, viditelné expanzky apod…)

cochee

Edison, sice máš pravdu, ale kapaliny je v těch trubičkách (odborný název je heatpipe) několik jednotek až desítek kapek, takže se to zcela jistě navenek nemůže projevovat šploucháním :)

Edison

Jooo… já si na to slovo nemohl vzpomenout. To s tím množstvím máš samozřejmě velkou pravdu. V našich velkých chladičích je toho jistě víc, ale celá masa je tak velká, že to určitě není slyšet. U malých… no.. kolikrát je to jen trubička s naletovanými žebry na povrchu… nevím, jestli by to bylo možný slyšet (ač si sám taky myslím, že spíše ne, ale akustika je stejná duchařina, jako EM, sakra… 😁)