zjentek

Kolik stojí „živnost“?

Konkrétně: za každou jednu z klasifikací ekonomických činností zaplatím tisíc korun?

Takže pokud ano, znamená, že za vyřízení živnosti zaplatím např. 6 tisíc v případě, pokud potřebuji klasifikace, jak jsou uvedeny v příkladu?

Příklad:
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
Inženýrské činnosti a související technické poradenství
Činnosti reklamních agentur
Specializované návrhářské činnosti
Fotografické činnosti
Ostatní vzdělávání

Šest klasifikací = 6 litrů. Anebo přijdu na ž. úřad či kdesi na odbor ž., položím tam prostě litr „za živnosťák“ a mohu si z klasifikací vybrat libovolné množství a směle se hned začít chovat jako OSVČ, pokud jsem teda bezúhonný? Až tak jednoduché to je? 😮

(Nikdy jsem tohle neřešil a tak jen se zamýšlím protože pokud mám v podstatě pravdu tak to by mohl živnostníkem být kdejaký hňup zatímco na př. daň z nemovitosti vystoupala tak že už je prakticky nemožné aby kdejaký hňup měl chalupu… Hm… Kde je ten poměr životní logiky, ptám se.)

Nejlepší odpověď
Disraeli

Ano, až tak jednoduché to je. Je to jedna návštěva na živnostňáků, vše to stojí 1 000 Kč. Je to v podstatě taková registrace, kde vyplníš papír a podepíšeš.
Založení/ohlášení živnosti stojí tísicovku, v podstatě zadarmo a hned si živnostník. Ohlásit můžeš tolik živností, kolik jen chceš. Platí pro první ohlášení. Pokud chceš POZDĚJI přidat další živnost (třeba za pár měsíců), stojí to 500 Kč.
Platit ovšem budeš měsíčně zdravotní a sociální (pokud to budeš mít jako hlavní činnost).
A jak velké budou náklady na podnikání nebo kolik bude/š vydělávat, tak to je individuální. Náklady můžou být nulové až obří; totéž příjmy.

Další odpovědi
Syd

Jo, jen jedněch 1 000 za libovolnej počet živností při jedný registraci. Já si taky naprskala všechno možný, co mě napadlo, že bych mohla někdy využít, abych to měla za litr jen jednou, ale výsledkem je, že do daňovýho přiznání musíš vypisovat všechny i ty nepoužívaný živnosti zvlášť, tak to zase nepřehánět, ať to neudělá víc starostí než potenciálního užitku.