ivzez

Kolik psychicky narušených osob jste v internetu potkali v roli administrátora s neomezenou mocí?

Kolik psychicky narušených osob jste za celou dobu, co se pohybujete v internetu, potkali v roli „administrátora s neomezenou mocí“?

Já žádného. Jenom jednoho moderátora. A víte, jak to dopadlo? Úplně ten web „pohřbil“ (Vydatně mu v tom chybnými odpověďmi pomáhala i jedna zdejší uživatelka.) Dopadlo to tak proto, že majitel/adminis­trátor byl příliš slabý, snadno se nechal „oblbnout“.

Administrátorem nebo moderátorem se podle mne může stát člověk, který ctí a dodržuje daná pravidla. Nemůže si sám vymýšlet nebo vyžadovat jiná pravidla, než nastavil majitel. A nemůže ani nikomu vnucovat „svá pravidla či přesvědčení“.

Inspirovala mne tato otázka: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/bylo-by-dobre-aby-se-zakaz-cenzury-uvedl-do-praxe

Nejlepší odpověď
Drap

Tak jak píšeš. Na dálku se těžko někoho posuzuje. Myslím tedy že žádného. Faktem je že konkurenční stránky CZ poradna, se stali díky adminovi s nickem ellcupakabra, který vzešel z těchto stránek, se z velmi dobře rozvíjejících se stránek stal propadák, kam už téměř nikdo nechodí a neni vyjímkou 1 – 2 otázky za týden. Podle toho je i kvalita odpovědí.

Další odpovědi
aliendrone

Nevím, přestal jsem to počítat. :) Technicky nešlo o „neomezenou moc“, jako spíš o blbečky. Každý asi viděl/zažil, když někdo „povýšil“ a stouplo mu to do hlavy. Většinou (vlastně VŽDY!) se jedná o lidi, kteří v normálním životě nijak nevynikají a přišli k tomu spíš jako pověstný slepec k houslím.

Adminem/moderátorem může být KAŽDÝ, stačí si založit nějaké fórum či jiný web. Jiná věc je, jestli DOBRÝM. Každý, kdo k tomu někdy přičichl ví, že je to práce nevděčná, uznání se nedočkáte, zato kritika jede nepřetržitě (a tím nemyslím OPRÁVNĚNOU kritiku). Jenže to patří k věci – když se na to někdo dobrovolně dá, MUSÍ s tím počítat.

Kinderadmini (termín mám z herních serverů, kde takoví vykickují/zbanují hráče za to že si dovolil fragnout jeho – ADMINA!!!) jsou prostě nevyhnutelní, ale je třeba vidět tu souvislost, že pokud někdo jedná jako kinderadmin, nikdo nikoho nenutí takové jednání snášet. Takových serverů/webů jsem viděl, kde si admini/moderátoři hráli na mistry světa – a JAK dopadli? Nikdo k nim na jejich server hrát NEŠEL, proč také, když konkurenčních DOBŘE vedených jsou mraky?

A tak proč bych měl např. lézt FB a ještě čumět na jeho „nabídky“, strpět jeho fízlování a za to se nechat BUZEROVAT, když můžu přejít na VK? Tam je všechno LEPŠÍ (pozor – to lepší je můj osobní názor, záleží na tom co komu vyhovuje) Beztak dnes na FB jsou jen bezcenné okurky nebo komerční subjekty, takže o „nic přijít“ nemůžu. :D

Tudíž necítím potřebu nějaké SPECIÁLNÍ úpravy (dle odkazované otázky) „proti cenzuře“. Už z principu takové opatření povede K JEŠTĚ VĚTŠÍMU omezování, jediní kdo bude mít radost jsou právníci, kteří mají palmáre jisté, obyčejný plebs bude mít smůlu – ostatně tak jak to platí podle zákona „padajícího trusu“!. :)

led

Zaujímavá otázka. Zaujímavé je aj lekárska diagnóza na moderátora od laika. ako právnička viete, že podozrenie nie je dôkaz. Je to zjavne len váš názor. Ja ako laik by som si netrúfla hodnotiť duševný stav človeka, ktorého nepoznám.
Súhlasím s vami, že administrátorom sa môže „stát člověk, který ctí a dodržuje pravidla“ dané majiteľom webstránky a koná z jeho poverenia. O jeho právomoci a uživateľských pravidlách rozhoduje majiteľ stránky. Užívateľská činnosť na akejkoľvek internetovej stránke je na základe dobrovoľnosti. Ak sa mi stránka nepáči, slovom nevyhovuje mi, môžem odísť. Nikto ma nenúti tam zostať.

Pokiaľ ide o „poradna.cz“, ako píše Drap, momentálne je bez aktívneho administrátora, takže ktokoľvek sa môže u majiteľa stránky o to miesto uchádzať. Máte možnosť dokázať, čo je vo vás.

Kryšpín

Ani jednoho má nad sebou kontrolu a snaží se přežít, zvláště nýní kdy i BIS bude zasahovat

Mc Merkurion

… samozřejmě že jsem takové na různých webech potkal, někdy se jednalo zároveň i o majitele stránek, tak nebylo divu …

Roman71

Ivzez, něco podobného jsem zažil na Wikipedii. Ať jsem jim tam v dobré víře opravil dezinformace a doplnil odkazy, že budou návštěvníkům užitečné, byly nemilosrdně „revertovány“, to jest vráceny bez uvedení jakéhokoliv důvodu.
Když jsem si našel kontakt na wikipedistu, který reverty prováděl a snažil se mu vysvětlit, že to, co tam měli uvedené, neodpovídalo faktům, značně ho to vytáčelo. Stále si stál za svým a poskytnuté podklady pro uvedení informací na pravou míru odmítal zkoumat. Co naděláme..

smart aleck

Protože díky zdejším pravidlům už nemůžu přispívat na hlavní stránku, tak odpovím tady, v diskuzi. Ano, takových adminů, či moderátorů (anonymních), jsem poznal spousta. Namátkou Novinky.xy, Aktuálně.xy, FB a další. Jakmile si na daného člověka zasednou, pár otázek nebo odpovědí, o kterých si myslí, že porušily všechny pravidla celé Galaxie, letí bez nároku na navrácení.

Nedalo mi to, a podíval jsem se na zmiňovanou CZporadnu, a zjistil, že tam figuruje spousta zdejších uživatelů a také Led1, shodou okolností také Slovenka jako zdejší led. Že by klon?!

annas

smart aleck,

pozor na předložku „díky“. Vy opravdu děkujete zdejším pravidlům, že nemůžete přispívat na hlavní stránku, ale jen v diskuzi?

Předložka se neužívá v negativním významu, ale jen v kladném.

Jedno z mnoha vysvětlení zde

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-denne-narazime-nejen-v-novinach-na-chybne-uziti-predlozky-diky-i-kdyz-o-nejake-vdecnosti-nemuze-byt-rec

smart aleck

Paní Annas a víte, že mi je čeština na takových poradnách ukradená?

ivzez

Opravdu je Vám ukradená?
Copak Vaše názory nestojí za sdělení?
Asi ano, jinak byste sem nepsal, že?

Ovšem co s nesrozumitelnými názory, otázkami či odpověďmi? Ono nejde o češtinu kvůli češtině samotné, ale o srozumitelnost.

Chce-li někdo, aby jeho příspěvky lidé četli, případně na ně i reagovali, měl by brát i trochu ohledu na ty, kdo je mají číst.

led

Nie, nie je to klon.

aliendrone

Uff, to jsem si oddechl. Ne že bych ten sajt znal, ale PŘEDSTAVA, že byste existovala mnohočetně… až se mi zpotilo čelíčko! ;) :D :D

I když je fakt, že jsem na to mohl přijít sám bez Vašeho přiznání,p rotože to by pak ty „hodiny odpočítávání konce světa“ museli přenastavit ze za 3min 12 na za 0,00000000003min 12! :) ;)

ivzez

Led,
máte pravdu, z mé strany jde (spíše šlo → už jsem ho několik let nepotkala) jenom o podezření, že ten moderátor nebyl po duševní stránce v pořádku.

Ovšem jeho „majetnické veřejné projevy“… → zajímal by mne názor psychologa.

led

prevažne sú tam odstraňované príspevky typu reklama „Getting a usual hairstyle is a big thing, especially for young girls. They might be usually seen checking on the latest hair trends, like on how to do two strand twist.“ s odkazom na danú firmu alebo rôzne sexuálne, obchodné reklamy vo forme príspevkov…
alebo upravované príspevky, kde prispievateľ dáva na seba osobné údaje (meno, adresa, telefon) – tj odstránenie týchto údajov s poznámkou – na kontakt používajte vnútornú poštu..
viď posledné upozornenie z 19.1.2016
„Do příspěvku nepište své osobní údaje – jméno, telefon, adresu, email.
Dbejte na svou bezpečnost. Na bližší kontakt používejte vnitřní poštu.“

Kto robí administratívu, ak ju nerobí ellcupakabra, neviem. Možno si to robí majiteľ a superadministrátor Angelo sám. To nie je náplňou mojej práce.

ivzez

Já jsem tam naposledy nahlédla před několika lety. Ta poradna měla příšerně „zasekaný“ kód (řeknu to slušně) zbytečnostmi. Na každé stránce i podstránce se stahovalo hrozně balastu a v žádném prohlížeči jsem tam nemohla otevřít více panelů, protože pak prohlížeč „spadl“. Upozorňovala jsem na to. Spousta věcí mohla a měla být mimo stránky → ve stylopisu či scriptu, který by prohlížeč načetl jen jednou a stránky by byly mnohem „svižnější“. Ale vrchní programátor „neviděl a neslyšel“. K tomu přičtěte jeho „majetnický“ postoj/přístup … prostě už jsem neměla důvod tam zavítat.

Nevím, jak to tam teď vypadá.

Ještě si vzpomínám, že tam tehdy byly chybné odpovědi z oblasti práva.

led

Od tej doby sa to zmenilo. A chod si udržiavajú samotní užívatelia. Vidím občas príspevky, ktoré samotní autori skryjú. ale tiež tam chodím málo, dnes, tým, že sa to spomenula som pozrela a bol tam jediný nevhodný reklamný. príspevok, ktorého časť som sem napísala.
Zdá sa mi nesprávne dnes kritizovať niečo, čo ste „naposledy nahlédla před několika lety“ ako tu píšete

ivzez

Led,
ale moje otázka směřuje jinam, nejde mi v ní o kritiku. Dokonce ani tady v diskuzi ne → tady jen reaguji na příspěvky.

K otázce mne inspirovala otázka Smart Alecka (viz odkaz v otázce). Já si prostě myslím, že takoví administrátoři, o kterých se ve své otázce zmínil S.A., neexistují. Že se někde mohou na chvilku objevit, ale že je každý rozumný provozovatel webu rychle „utne“.

Myslím si, že administrátorů, kteří by svévolně mazali příspěvky uživatelů moc není, a těch pár podle mne není dostatečným důvodem ke změně zákona.
___

Já se v internetu pohybuji prakticky od jeho začátku u nás. Za celou tu dobu jsem nepotkala žádného administrátora, který by svévolně překračoval svou pravomoc, a potkat v průběhu nějakých 22 let potkat žádného nebo jenom jednoho (jen kvůli tomu jsem ten příklad zmínila) chybujícího moderátora je podle mne v pořádku.

(Mně prostě ten zákaz mazání příspěvků přijde zbytečný.)

led

Nie nie je zbytočný. Pokiaľ sa budú mazať práve kritické príspevky poukazujúce na protizákonné a protispoločenské konanie mocných a tým potláčať právo na poukazovanie chýb v spoločnosti (len si spomeňte na cenzúru pred rokom 1989) treba takéto zákony, ktoré to nepovoľujú. Tu nejde o mazanie nevhodných príspevkov „obyčajného malého človeka“ porušujúceho pravidlá stránky, alebo reklamných a erotických "príspevkoch na stránkach ako je aj táto. To bude naďalej platiť.

ivzez

Z nedávné doby jsem si vzpomněla na studenta, který za to, že napsal, že ženy nemají penis, přišel o funkci šéfredaktora.

Podle navrhovaného zákona by provozovatel nesměl pod hrozbou pokuty studentův příspěvek smazat, ale o funkci (takové věci už návrh zákona neřeší) by student nejspíš stejně přišel.

led

Záleží od toho, v akej súvislosti to študent napísal.
Takto ťažko hodnotiť, kto bol v práve.

ivzez

Jenže se nemažou příspěvky poukazující na protizákonné jednání. Mažou se nesmyslné příspěvky, spam a příspěvky porušující pravidla.

Kdo jiný, než provozovatel webu, by měl mít právo stanovit pravidla, podle nichž bude web fungovat?

Takové věci by neměl upravovat zákon → nařizovat provozovatelům, co (ne)smějí.

Pokud se ten zákon schválí, povede to k enormnímu nárůstu spamu (i tady na Odpovědích je ho až až) a časem k rušení různých poraden, sociálních sítí, fór, …

Příklad:
Klausovi ml. FB smazal dva příspěvky, které nic neporušovaly → jeden se týkal dvou pohlaví a 56 (nebo kolika) genderů.

I podle mne je gender nesmysl a takové příspěvky by snad FB vadit nemusely. Ale provozovatel má jiný názor a podle mne má na ten jiný názor právo. Je to jeho platforma a on jediný by měl mít právo rozhodovat o tom, co jeho pravidlům odpovídá a co už ne. A on jediný by měl mít právo ta pravidla nastavit.

Podle mne jde o další nesmyslný zásah do podnikání.