Rokio

Kolik procent lidí nad 18 let v Česku nemá základní vzdělání?

Základku nemá každý. Moje bývalá spolužačka ze ZŠ Tonička ji třeba nemá.

Odpovědi
jirka F

Jelikož platí povinná školní docházka na ZŠ, tak moc analfabetů neznám a netroufnu si hádat, možná orientačně plácnu 5 %.

Filip84

Rokio, základní vzdělání není ukončeno nějakým absolutoriem, výučním listem, maturitní zkouškou, disertační prací, etc. etc. Tedy, základní vzdělání nemá pouze ten, kdo např. vyrůstal v jeskyni v pralese, nebo o něm ouřad nevěděl, jako např. děti z PRC, které jsou „na černo“ v příčině politiky jednoho dítěte.

Jinak každý do základní školy devět let chodí. Ano, může, theoreticky, chodit devět let do první třídy, ale to neznamená, že nemá základní vzdělání. Má.

Za nás to bylo tak, že kdo na základce propadl, vyjma výchovy, tak ten ročník opakoval, a pokud pak chtěl mít poslední vysvědčení z deváté třídy, musel ředitele školy žádat o to, aby mohl na té škole zůstat deset roků. Jestli je to dnes tak, jak popisuješ, tj. že propadnuvší žák přesto postupuje do vyšší třídy, z logiky a povahy věci na to není žádná statistika: prostě všichni jsou ve škole devět roků.

V roce 2011 uvádělo 42,384 osob, že jsou bez vzdělání a 29,488 osob, že mají neukončené základní vzdělání, celkem, tedy, 71,872 osob z 8,942,632 osob, tj. 0.80% obyvatelstva.

Novější statistiky k disposici nejsou, respektive nenašel jsem je. Ta zpráva s čísly z roku 2011 je z roku 2014, takže počkej 3–4 roky a budou novější čísla.

Statistiky o povinné školní docházce máš zde:

https://www.czso­.cz/documents/10180/205­36250/17023214­.pdf/7545a15a-8565-458b-b4e3-e8bf43255b12?­version=1.1
https://www.sta­tistikaamy.cz/2021/09/­21/zakladni-prehled-o-zakladnich-skolach
https://www.czso­.cz/csu/stole­tistatistiky/ces­ke-skoly-v-cislech

elkon

Co to blábolíš, tvoje spolužačka ze základky, základku nemá?

Rokio

elkon: Přesně. Na konci devítky měla několik pětek na vysvědčení. Předtím ji jenom tak propouštěli do vyšších tříd.