křemílek

Kolik procent dostává vdova po šedesátce po manželovi starobní důchod,když umře manžel?

Kolik procent dostává vdova po šedesátce po manželovi starobní důchod,když umře manžel.\\\\\\manžel má také šedesát let.

Nejlepší odpověď
ivzez

Každý důchod se skládá ze dvou částí – ze základní výměry,
která je pro všechny důchody stejná (v r. 2015 činí 2.400 Kč měsíčně)
a z procentní části, jejíž výše závisí na počtu let důchodového pojištění
a na výdělcích dosažených v době důchodového pojištění.

Zemře-li jeden z manželů důchodců, zástane pozůstalému jeho důchod.
Z procentní části důchodu zemřelého manžela se vypočte 50 %, jež se
přičtou k důchodu pozůstalého.

Základní část důchodu náleží jen jednou, proto se do výpočtu pozůstalostního (vdovského/vdo­veckého důchodu) základní část důchodu zemřelého nepromítne.

Zjednodušený výpočet:
(důchod zemřelého – 2.400) : 2 = vdovský/vdovec­ký důchod

———
Přesné informace k pozůstalostním důchodům najdete na webu ČSSZ:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/pozustalos­tni-duchody.htm

Další odpovědi
anonym

Když má manžel 60let ,tak paní nemůže být vdova.

Dochy

Info lze nalézt na netu:
http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/vdovsky-duchod-vypocet
… a pak se ptát na případné nejasnosti (které tu nejspíš nikdo nezodpoví, ale zkusit to můžeš)

gecco

Jugare – blbost – paní se právě ptá, zda je finančně výhodné státi se vdovou…
😁