zjentek

Kolik procent alkoholu obsahuje oblíbená Alpa francovka originál?

Zejména dnes při koronavirové pandemii se Alpa často skloňuje a ukazuje se, jak zavádějící dokáže internet taky být. Takže jak jsem to pochopil já… „Běžně“ je k vyčtení, že Alpa francovka (klasika) obsahuje 60 – 70 PROCENT ALKOHOLU. Dále je „běžně“ k vyčtení, že Alpa francovka (klasika) obsahuje 60 – 70 PROCENTNÍ ALKOHOL. To už mně dává hlubší smysl, protože proč by kdokoli prodával 160 ml 60 – 70% alkoholu za 30 kaček, že? NESMYSL! Takže jaký „vol.“ alkoholu je v Alpě? Kolik silnýho lihu obsahuje? Kapku? Dvě? Půldeci, deci?
A výrobce, místo aby JASNĚ DEFINOVAL a ujasnil, tak raději napříč internetem taky mlží, zřejmě mu to vyhovuje, aby vydělal. Ale mohu se taky mýlit, jako obvykle.

Resumé: Z parametru, kolik 60 či 70 procentního ethanolu obsahuje Alpa Francovka, BYCH SI VELMI RÁD VYPOČÍTAL, KOLIK PROCENT ETHANOLU OBSAHUJE SAMOTNÁ ALPA FRANCOVKA, DĚKUJI. (Ostatní složky francovky mě nezajímají.)

Nejlepší odpověď
Drap

60% denaturovaný Ethanol

Další odpovědi
Edison

Podle mě mícháš hrušky s jabkama. Obsahuje určité poměrové množství alkoholu. To je celé. Buďto platí výrok „Alpa je 60 – 70 procentní alkohol“, nebo „Alpa (lahvička) obsahuje 60 – 70 procent alkoholu“. Obojí má stejný význam.

Arne1

Mám dojem, že nechápeš o co jde. Po destilaci máš kapalinu obsahující cca 90–95% etanolu, více to prostě nejde, trocha vody tam vždycky bude. Když tento etanol zředíš, tak dostaneš kapalinu s menším množstvím etanolu – to je těch například 60%.
A ohledně ceny – Etanol je látka výrobně velmi levná, takže poznámka o ceně je irelevantní (alkohol na pití je něco jiného, tam je cena hlavně daň).

Mc Merkurion

… jinak celkový obsah alkoholu je 60% https://www.de­nik.cz/plzensky-kraj/francovka-zamotala-prodejcum-hlavu-20120927.html
Ethanol 60 % https://vyzivovy-doplnek.cz/alpa/

Mc Merkurion

@Edison: … nemáš pravdu, může totiž platit, že obsahuje z celkového objemu 60% šedesátiprocentního alkoholu, no, a to nejni stejný: „Buďto platí výrok "Alpa je 60 – 70 procentní alkohol“, nebo „Alpa (lahvička) obsahuje 60 – 70 procent alkoholu“. Obojí má stejný význam" >>>bohužel, nemá to stejný význam …

Edison

To by právě vůbec nedávalo smysl. Je totiž irelevatní udávat, jak je ředěná látka znovu naředěna. Pro použití je podstatný výsledek a tím je obsah alkoholu 60%.

Mc Merkurion

… sic jo, ale etanol je 60% alkohol, tudíž, jestliže řeknu, že obsahuje 60% etanolu, není to totéž, jako celkový obsah 60% … nejde o to, co se udává, ale, že ty tvoje dvě věty prostě stejný význam nemají …

Arne1

Etanol NENÍ 60% alkohol. 60% vznikne ředěním.

Mc Merkurion

… dobře, je zde použito 60% 60%-ního etanolu, nebo výsledek je 60% alkoholu v Alpě, to je pro mne, jako nechemika důležité !!! …