vikimiki11

Kolik písmen má slovo opettaa?

Máme zjistit kolik písmen má slovo opettaa. Paní učitelka říkala, že je to chyták, ale já jo nejsem schopen najít.

Nejlepší odpověď
annas

Neměli jste rozlišit, kolik je písmen a kolik hlásek? Zřejmě jste dotaz vytrhl z kontextu.

Hláska je to, co vyslovíme. Písmeno je to, co napíšeme. Takže v tomto směru to není chyták.

Proto zřejmě v souvislosti s fonetikou a fonologií jste rozlíšovali rozdíly mezi fonémy, fóny a grafémy – foném je abstraktní konstrukt, fón je hláska, grafém písmeno.

Pro některé hlásky máme 2 písmena např. /i/ se píše jako i a y.

--
Pravdu má luckykubrt, i když nepřesně pojmenoval.

Slovo má 7 písmen, ale 5 hlásek. O-p-e-t-t-a-a – písmena. Hlásek je méně, protože se písmena opakuji.

Jiný příklad

Mlhavě – 6 písmen, 7 hlásek – foneticky přepis – /mlhavje/ – vyslovuje se navíc hláska j. .

Další odpovědi
led

Písmen má meně než znaků
Doporučuji zopakovat si češtinu.
Paní učitelka neříkala, že je to chiták, mohla jenom říct, že je to chyták…

děkuji, za samoopravu chybného chytáku

písmeno je grafické znázornění znaku hlásky dané abecedy
ve slově „opettaa“ je 7 znaků, v nichž se ve dvou případech opakují stejné písmena.
3 písmena se vyskytují 1×
2 písmena se opakují 2×,
v součtu to znamená, že na 7 pozicích znaků slova je použitých 5 písmen

Mc Merkurion

… no, ono je totiž důležitý, jestli chceš celkový počet, nebo počet druhů písmen (t a a jsou po dvou) …

… a co chceš najít? neumíš počítat?

luckykubrt

Řekl bych pravý opak než píše led. Tedy sedmi písmenné slovo o pěti znacích. 😉

ivzez

Připomeň si (nebo najdi v učebnici,
co je písmeno a budeš znát odpověď.

Chytákem bych to nenazvala,
chce to se jen trošku zamyslet…

autacek

Písmen 7, různých písmen 5.

anonym

led

ospravedlňujem sa tým, ktorých som zviedla chybnou odpoveďou.
to je tak, keď niekto nerobí rozdiel medzi písmenom a hláskou, ako ma upozornila moja učiteľka češtiny „Písmen je 7, hlásek 5“

Mc Merkurion

… ale co tady furt všici maj s češtinou? … to se musí všechny otázky tejkat mluvnice? … ve fonetice a češtině si tomu říkejte jak chcete, ale tvoje odpověď je správná, von takovej tiskař by se asi vysvětlení češtinářů vysmál a poslal by je někam … sedm znaků, pět druhů písmen, dvě dvakrát, a jde se do skladu, ať to můžem dát na nástěnku … všechno nejni o gramatice, je potřeba umět taky počítat (kor v dnešní době, kdy je stejně skoro vše v anglině) …

Mc Merkurion

… jak lze z otázky poznat, že se jedná o oblast jazyka a rozlišení mezi hláskou a písmenem? … jsou i jiné obory …

led

annas, ďakujem za upresnenie.

Mc Merkurion

luckykubrt: … znak je „obsazené místo“ (může to být i pomlčka, či tečka, viz SMS) a písmeno je „druh znaku“ (Písmeno, případně litera z latinského littera, je jednotlivý písmový znak konkrétní abecedy odpovídající určité hlásce https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C3%ADsme­no ) >>> polopaticky, ne odborně přeloženo …

luckykubrt

Písmeno podle mně je daný počet ve slově. O slově se netvrdí, že je x-znakové, ale x-písmenné. Označit slovo „opettaa“ za 5 písmenné by bylo pěkně matoucí, protožo slovo má 7 písmen, i když některá písmena se opakují. Tomu zase říkám, že každé písmeno má svůj znak. 😉

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

Mc Merkurion

… annas …
… až bude otázka v oblasti jazyka, můžu ti dát za pravdu, zatím je to v oblasti vzdělání, střední školy, a předjímat, že se jedná o češtinu je dosti zavádějící, jsou i jiné předměty než čeština …
… se klidně může jednat o programování … pravdu má led …

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

led

holt, keď sa niekto v škole ulieva … ako ja
ale ako malá výhovorka, „veď som sa to mala učiť kedysi v minulom tisícročí a odvtedy som sa učila iné veci“ to asi neobstojí ☹

Mc Merkurion

… jak poznáme, která je nepřesná? … jak lze poznat, že se ptá na fonetiku a ne třeba na programování, ve škole jsou i jiný předměty, a jestli někomu jde opravdu o vzdělání, měl by podle toho radit, podle otázek tazatele se dá předpokládat, že fonetiku na střední škole určitě nestuduje, ale je na základce …

Mc Merkurion

… nepleťte si pojmy s dojmy: … je to v oblasti vzdělání a práce > střední školy … oblast jazyka tam nevidím, proto není vhodné do toho plést fonetiku, jako názor beru, ale ne jako jediný správný, takže uvažuju správně, já totiž nikde nevidím napsáno, že se jedné o jazyk … a na domněnky …