EliškaG

Kolik mně může zaměstnavatel nařídit práce přesčas?

Dělám 12 hodinové směny. Občas mě vychází 3 směny po sobě. Kolik m může zaměstnavatel nařídit směn a kolik musí být mezi jednotlivými směnami odpočinku?

Nejlepší odpověď
ivzez

Tři dvanáctihodinové směny po sobě jsou podle mne v pořádku.

Délka pracovní směny nesmí překročit dvanáct hodin (§ 83) a odpočinek
mezi pracovními směnami musí činit (§ 90) alespoň 11 hodin (nikoliv 12).

Dobu odpočinku mezi směnami lze zkrátit pouze
v případech a za podmínek uvedených v zákoníku práce.
___

Bez souhlasu zaměstnance může zaměstnavatel nařídit
až 150 hodin práce přesčas ročně. O další práci přesčas
by se musel se zaměstnancem písemně dohodnout.

Práce přesčas (§ 93) nesmí v průměru překročit 8 hodin týdně.
Pokud by se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodl o další práci
přesčas, mohl by zaměstnanci nařídit až 416 (52 × 8) hodin.

Všechny zmíněné paragrafy najdete v zákoníku práce:
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262

Další odpovědi
Edison

Bez souhlasu zaměstnance lze nařídit 150 hodin za rok. Se souhlasem zaměstnance 300 hodin. Mezi směnami musí být nejméně 12 hodin, tuto dobu lze zkrátit jen ve vyjímečných případech, přičemž následující volno musí být o tu dobu delší. Další volný čas je stanoven i týdně, ale to teď nevím, jak to je.

Smackdown

Max 4, 12ky, den – 2 volno, když budete kvalitní pracovnice jako podpůltové zboží, budete dělat 8čky, a ve smlouvě budete mít 12ky, takové pracovnice potřebují indulonu a jelení lůj (ale hodně)

Edison

Já věděl, že to Ivzez upřesní… 🙂