Avatar uživatele
Pokročilý

Kolik gramů je jeden megabajt?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Matikář nám kdysi říkal, ať si vzpomeneme na poučku z první třídy, že nelze sčítat jablíčka s hruštičkami. Stejně tak nelze převádět jablíčka na hruštičky či naopak.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

To si z nás děláš legraci viď? Myslím, že ani jako drobeček rohlíku.


Avatar uživatele
Stříbrný

Gram je jednotka hmotnosti, bity, bajty a jejich násobky jsou jednotky informace.


Avatar uživatele
Zlatý

Na tak jednoduchou věc nepřijdeš sám?

Stačí vyndat HD z PC, zvážit jej a počet gramů vydělit počtem MB.
(Obalu si nevšímejte, jeho váha bude zanedbatelná…)Avatar uživatele
Zlatý

hádám 21gramů ..snad jsem to nepoplet


Avatar uživatele
Stříbrný

to má bejt vtip??


Avatar uživatele
Pokročilý

To je jako kdybych se zeptal, kolik váží jedna hodina. Megabajt je 1000000 bajtů, jeden bajt je 8 bitů.Jeden bit muže mít jednu ze dvou hodnot, proto binární soustava. Kdežto gram je jednotka hmotnosti-množství látky.


Avatar uživatele
Stříbrný

Ta otázka nená úplně nesmyslná, vzhledem k tomu, že informace je zpravidla uložena zpravidla s pomocí změny energie nějakého prvku. Ale... pak už nastupují ta "Ale":
Informace může být uložena pomocí různých jevů: el. náboj, natočení magnetické domény, změna stavu hmoty (např. krystalická/amorfní forma látky),... Pak pro jednotku informace (obvykle bit) může být pro záznam potřebné různé množství/velikost pozměněné látky, tedy i různá míra energie. Pak záleží na interpretaci jevu... Např. existence náboje může mít v jednom zařízení význam log. "1", v jiném log. "0". Pak je otázka jaký je výchozí stav média: Samé nuly, samé jedničky, nebo dokonce ani není definován??
Pokud se i s tímto vypořádáte, pak je otázka co přesně pro vás je ta informace? Například poměrně primitivní komprese s pomocí ZIPu zajistí pro většinu souborů podstatné snížení paměťvové náročnosti bez poškození informace. Zároveň zastoupení nul a jedniček ve výsledném souboru se bude hodně silně blížit poměru 50/50.

Důsledek: Nelze stanovit bez dalšího upřesnění a pro většinu možností, které mně napadají to nepůjde ani pak. Prakticky může být zajímavá informace pro archivaci např. že 3TB harddisk váží 640g ;-)


Avatar uživatele
Stříbrný

Zvaž prázdný a poté zaplněný HDD.


Avatar uživatele
Pokročilý

Třeba takové prázdné DVD nebo CD by mělo vážit víc než plný :)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

fcoop

a623682@drdr. . . . . . . . . . . . . . . . . . . jediný, kdo pochopil dost nešťastně formulovanou otázku.
-------------------
Internet váží 0,000364 gramu. Plus mínus. Předpokládám, že vám tato informace byla prospěšná stejně jako dveře od motorky, pokusím se tedy vysvětlit, co všechno reprezentuje..........

...........Kolik váží data? Nic. Přesněji řečeno, skoro nic. Nic nemůže vážit nic. Teoreticky řečeno, když nahrajete do telefonu další empétrojku, jeho hmotnost se zvýší. Víme, že mp3 má asi 40 milionů bitů, kombinací nul a jedniček. Tady přichází ta pravá věda. Počítač komunikuje pomocí elektrických impulzů, posílá skrz dráty nuly a jedničky jako elektrický signál. Abyste uložili jeden bit dat, potřebujete k tomu elektřinu. Tato elektřina doputuje do paměti a nabije kondenzátor, který reprezentuje jedničku, bit. Prázdný kondenzátor je nula, plný je jednička. K jeho nabití stačí velmi málo, odhadem 40 000 elektronů. A váhu elektronu taky známe, je to nějakých 9,1*10-31 kg. Teď už to bude hračka.

Nyní použijeme matematiku základní školy na spočítání celkové hmotnosti internetu. Objem dat na internetu je 20 exabytů, zhruba půlka z toho jsou jedničky, které jsou nabité v kondenzátorech. To se nedá nijak ověřit, ale dá se to tipnout. By vočko to dělá 10 exabytů jedniček. Vynásobíme počtem elektronů v kondenzátoru po nabití, tj x40 000. A opět vynásobíme váhou elektronu, 9,1*10-31 kg. 1019*40000*9,1*10-31 kg= 0,000000364 kilogramu váží internet.

Co si pod tím představit? Celý internet váží zhruba jako zrnko písku. Veškeré vědomosti lidstva, všechna videa, hudba, maily, porno, vaše domácí úkoly, webové stránky, výzkum a věda, Facebook, seznamky, Wikipedia , zkrátka všechno, co kdy člověk zaznamenal do digitální podoby, se dá srovnat se zrnkem písku. Maličkatým zrníčkem písku na špičce prstu. Představte si, kolik dat naberete lopatou…

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Polovina tohoto výtvoru má vadu v logice, když už počítá, kolik a jak hmotných elektronů nabije kondenzátor, tak by si měl uvědomit, že ty elektrony se tam nenarodí, pouze je přelije z akumulátoru, který je součástí zařízení. To už se daleko podstatněji změní hmotnost toho mobilu ošmatáním - vzetím do ruky na něm člověk nechá mastné stopy, vážící daleko více než nějaké elektrony.

Avatar uživatele
Zlatý

fcoop

Nejde přece o mobil,jde o to,jakou má hmotnost informace.

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Ano, ale ve výšeuvedeném textu žádná hmotnost nevzniká. Elektron se přemístí z baterie do paměti a informace vzniká polohou toho elektronu (spolu s polohou dalších elektronů) v matici té paměti

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1062
Zlatý Hlada 971
Zlatý ge0rge 951
Zlatý gecco 905
Zlatý led 884
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 684

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.