Viktorie II.

Kolik drátů vede od distributora elektriky k vám do zásuvky?

K nám asi 6 drátů. 3 dráty na distribuci VT, a tři dráty na distribuci NT. Aspoň to tak máme ve vyúčtovaní.🤣

Pánové, určitě jste mne, jako občas, nepochopili. Já se ptala na dodané množství ve VT a NT. Kdyby bylo ve vyúčtování napsáno, že distributor „celkem dodal“ x MWh elektriky a z toho bylo x MWh VT a x MWh NT, vypadalo by to, že k nám vedou opravdu 3 dráty.😂

Nejlepší odpověď
zjentek

Jeden kabel. Počkat, nově musím prověřit, kolik je v něm žil? 🤣

Další odpovědi
elkon

Pro laika to není jednoduché, ale přívod do domu by měl být čtyřmi vodiči. v hlavní domovní skříni se pak rozdělí PEN na PE a N. Do jednofázové zásuvky musí podle posledních norem jít tři vodiče. Fáze (černý, hnědý, nebo šedý), nulový vodič (světle modrý) a ochranný vodič (žlutozelený).

PS: než psát nesmyslný dotaz, se zavádějícím nadpisem, stačí se zeptat u dodavatele elektřiny.

mosoj

Nevím komu se směješ! Dotaz sám o sobě svědčí o naprosté neznalosti dané problematiky. Co týká vyúčtování, tak distributor dodá jedno množství el. energie v Kwh (Mwh) a v případě sazby NT a VT pouze vyčíslí kolik z tohoto dodaného množství el. energie účtuje ve vysokém tarifu kolik v nízkém! Napsané ve faktuře to může být různě ale vždy v tomto duchu!! S dráty to opravdu ale opravdu vůbec nesouvisí!! Distributor ti dodává fyzicky jednu el. energii a sám podle potřeby rozhoduje v kterém časovém úseku ti bude tuto dodanou energii účtovat!! ve VT a v kterém v NT. Má na to technické prostředky umístěné v bytovém rozvaděči.

Co týká těch slavných drátů tak záleží na jaký systém el. rozvodu je byt připojen.

Pokud je to starý systém TN -C tak jsi připojená celkem čtyřmi dráty v případě třífázového rozvodu, nebo dvěma dráty v případě dvoufázového rozvodu.

Pokud je to nový systém TN- S tak jsi připojená pěti dráty v případě třífázového rozvodu nebo třemi dráty v případě dvoufázového rozvodu.

Značení jednotlivých přívodů je bezpředmětné uvádět.

aliendrone

Hmm, to se mi nezdá, co píšeš. Vede k tobě max. 5 drátů – 3 fáze (svorky L1–3, zpravidla černé, hnědé, šedé), jeden středový vodič (nulák/neutrální, svorka N, obvykle modrý) a jeden ochranný vodič (uzemnění, svorka PE, žlutozelený).

U starších rozvodů (TNC) to můžou být jen 4 dráty, nulák a uzemnění jsou společné (svorka PE-N).

Co se týká VT a NT, tak je to řešeno přepínáním počítadla tarifu na hodinách pomocí dálkového signálu přeneseném vodiči. Moderní hodiny umožňují počítat více sazeb, na displeji ti přeskakují. Jedna sazba je VT, další NT (tam bys měla mít nějaké hodnoty, pokud máš nějaký NT tarif), ty ostatní jsou rezervní pro spec. tarify (myslím že pro elektroauta apod.) a měla bys na nich mít hodnoty 0 nebo do 1kWh – testování.

Přirozeně to platí tehdy, pokud máš třífázový přívod, pokud jen jednofázový, tak ubydou dva fázové vodiče. :)

Hele holka, s takovými výmysly (tolik drátů!) vůbec nežertuj, natož abys o nich PSALA na internetu! Nějaký „dobrák“ ze Zlounie se toho chytí, vymyslí důvod proč je to třeba zavést a HÁDEJ KDO ty dodatečné kabely (jejich instalaci) zaplatí!?! Nestačí ti prostý růst ceny elektřiny? :o ;) :D

Dochy

K nám do pojistkové skříně by měli vést tři. Fáze, nula, PE. (byt, 1×20A)
Tvých 6 drátů – 3 VT a 3 NT je blbost. Pokud tam máš 6 drátů, tak Ti od hodin povede:
3× fáze (černý nebo hnědý)
1× nula (modrý)
1× PE (žlutá/zelená)
1× signál od HDO (obvykle černá, může být výrazně slabší než ty ostatní, princip – spínaná nula)
Nevím o tom, že by někdo měl do baráku přivedeny extra pracovní vodiče pro NT a jejich počet neodpovídá. Až v rámci domovního rozvodu můžeš mít některé kabely spínané stykačem jen při NT (s pomocí toho signálového vodiče z HDO)

Beno

Dej mi pokoj, já tě nechci.

Dochy

???

cochee

No já nevím, jednou se mi utrhl kabel, co má na konci zásuvku a – to jsem čuměl, kolik tam bylo drátů. Jako jo, byly tam tři, každý jiné barvy, ale jeden z těch tří se utrhl úplně a – páni – tam ti bylo uvnitř snad 40 drátů, to jsem ani bez brýlí nemohl spočítat. Tak do zásuvky ve zdi jsem radši ani nelezl, třeba by byla plná drátů a pak bych ji nemohl přišroubovat zpátky do zdi…

Dochy

😉 Tak tohle jsme řešili nějak před Vánoci s kolegou. Snad koupil nějakou chatu/chalupu a tam někdo před ním zjevně dodělával instalaci ohebnýma kabelama. Kolega pro něj nějak neměl pochopení… Stará instalace prý ještě v hliníku, ale relativně v pohodě a pak nová zvěrstva měděnýma lankama, bez oček, bez dutinek, zkrátka porůznu jak to vyšlo, pod šroubkama, s drátkama trčícíma do prostoru…

Dochy

„Já se ptala na dodané množství ve VT a NT“ – ne, neptala. Ptala ses na to, kolik drátů nám vede do zásuvky a prohlásilas, že tobě 6 – což je ale nesmysl, protože 6 vodičů nikomu do zásuvky nevede a už vůbec ne od distributora. Navíc vodiče distributor nedodává. Tudíž ten dotaz každý z odpovídajících pojal po svém, já předpokládal že Ti jde o dráty přivedené do domovního/bytového rozvaděče.

Pepa25

aliendrone: fakt by mě zajímaly vaše myšlenkové pochody: proč máte nutkání dobrou odpověď zmastit tím poslednímm naprosto nesouvisejícím odstavcem? (VT a NT se neřeší počtem dráhů, ale „někdo“ se toho chytí (i když je to naprostá blbost), jen aby "nám škodil? WTF??