Avatar uživatele
Krabice1

Nevíte, proč kocourek nevrnká?

Kocourek nevrnká

Ahoj mám skoro 4-měsíčního kocourka, vždy byl mazlivej, jen jsem se ho dotkla už nahlas vrnkal, neutíkal a furt mi kousak ruce. Už druhý den nevrnká i když ho delší dobu hladím, utíká a vůbec mi nechce kousat ruce.

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Chrochta před 2114 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Protože vrkaj holubi!!! Kočky přdedou.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zvonisek

Kočka vrnká? Já myslela, že přede. Teď vážně, kočka není pes. Kočka se mazlí, jen, když sama chce, kouše, když chce. Kočky jsou velice náladové. nepodřizují se jako psi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Kočka opravdu vrká – nespisovně, sloveso vrnkat neexistuje, možné oblastně, jen cvrnkat. Spisovně vrní – kotě, kocourek i dítě.

Někomu kočičí předení připomíná ptačí vrkání, přece i lidé mohou toužebně vrkat.

U nás se se tento výraz používá, ale podíváte-li se na odborné kočičí stránky, pojem vrkání je běžný. I když může jít o výraz oblastní.

Najdete i rady.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b&ei=VOhaW767KdHa­wALw2a3QAw&q=vr­k%C3%A1n%C3%AD+ko%C4%8De­k&oq=vrnk%C3%A1n%C3%AD­ko%C4%8Dek&gs_l=psy-ab.1.0.0i13i30k1­.77108.77847.0­.79870.5.5.0.0­.0.0.171.541.0j4­.4.0..

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dubraro

A není třeba nemocný?
Kočky mají hodně široký repertoár zvuků a některé snad lze nazvat vrnkání. Třeba mainské mývalí kočky vydávají místo mňoukání cvrlikavé zvuky. Vy ale máte asi na mysli to, čemu se obvykle říká předení nebo vrnění.
Nedovolte mu, aby vás kousal. Bude pak na vás agresivní i v dospělosti. Když to zkusí, dejte mu jasně najevo, že to nesmí. Já jsem to řešil tak, že jsem kotě kousl taky. S citem, ale důrazně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Kočky ani kocourci nevrnkají,
takové sloveso neexistuje.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ivzez,

děkuji. Potvrdila jste moje tvrznío, že vrnkat neexistuje, možná oblastně., ale pak to chce upřesnit.

U nás se běžně používá vrkat, i když správně patří vrnět. Pro zajímavost jsem se podívala na net, běžně se nepoužívá.

před 2114 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Ono obecně dnes mladí lidé tvořej nesmyslná slova a slovotvary, většinou s argumentací, že „to je přece jedno“, nebo „a čemu to vadí…“. Tak vznikaj nesmysly, jako „kompl“ – computer, spíše správnější by bylo „komp“, „srdcová záležitoct“, zřejmě slovakismus, v češtině, pokud vím se užívalo „srdeční záležitost“, pivo „staráč“, i když dycky to byl „starouš“ a další a podobné… Je mi z toho smutno a z přístupu mladých k mateřskému jazyku špatně.

před 2114 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ject – stejně jako záležitoct – není slovakismus, ale chybně vytvořený tvar někdy v minulosti, opět oblastně, ale oživený.

Stejně jako tvar moct, péct jsou návrat zpět, vývojem vznikly tvary moci, píéci atd.

Mně vadí některé formulace.
Chodí do práce, protože je to o penězích. Nikoliv kvůli penězům.

Stejně tak nesložím zkoušku, ale já to dám atd.

Jenže samo MŠMT také nezachází s jazykem hezky.
Moje otázka.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pediatra-a-hostka-msmt-uci-genderove-korektni-jazyk-vadi-vam-to-stejne-jako-odbornikum-na-cestinu-nebo-naopak-libi

před 2114 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

„záležitoct“ je můj překlep… 😁 Za což se omlouvám. Mě jde o ten termín „srdcová“ ve smyslu „srdeční“. To slýchám až posledních několik málo let. Tvary „ject“, „moct“, „péct“… považuji za vcelku normální, ano, ty se užívaly i dost dávno. Ty podivné formulace… s tím naprosto souhlasím. Je to děs-běs…

před 2114 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Můžeme si jen postesknout, ale teď mně napadla Nerudova slova – „kdo chvíli stál, už stojí opodál“

Tak je to i s jazykem. Dnes jem něco hledala a narazila na jeden článe. Docentka CJL na fakultě vysvětlovalio, proč je filoZof špatně – znamená to láska ke tmě, zatímco filosof je láska k moudrosti.

Jen pro zajímavost.

před 2114 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Edison

Zajímavé… A teď, babo raď… Tedaaaa… neberte to osobně, prosím… 😁

před 2114 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Ano, mělo by to být vrnět.

před 2114 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zvířata