annas

Pediatra a hostka. MŠMT učí genderově korektní jazyk. Vadí vám to stejně jako odborníkům na češtinu? Nebo naopak líbí?

Hledala jsem na netu, protože jsem nedávno v TV zaslechla slovo hostka = host žena, a narazila na starší článek
https://zpravy­.idnes.cz/hos­tka-chirurgyne-nova-slova-z-genderove-prirucky-stvou-odborniky-1pv-/domaci.aspx?c=A100527­_1391212_doma­ci_taj

Ženy nejsou v jazyce vidět, i když vykonávají stejná povolání jako muži – strážník, chirurg, psychiatr, ženy jsou občany naší republiky, studenti jsou jen muži atd.

Zmínka o povolání ženy – např. chirurgyně

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-si-o-cestine-kdovico-kdovi-co-nebo-kdo-vi-co-ktery-tvar-je-spravny

Vypadá to tak, že i nepřechylováním ženských příjmení se zabývá MŠMT a bude všechny uvedené změny vyžadovat od vydavatelů učebnic. Děti se tak budou učit nová slova.

1. Není příjmení ženy Bednář, Plaček, Kvapil atd. zastíněním přínosu žen? Vždyť bez křestního jména nepoznáme, že jde o ženské příjmení? Je to genderově korektní?

MUDr. J. Novák je chirurg, nebo chirurgyně?

2. Milí hosté a milé hostky!

3. Budou rodiče chodit raději k pediatře nebo k pediatrovi?

Nejlepší odpověď
ivzez

Hodně mi to vadí.

Radši budu chodit k ženě pediatrovi nebo k dětské lékařce,
u těch bych snad ještě mohla očekávat zdravý rozum.

K příjmením: Ta podle mne přínos žen nijak nezastiňují,
naopak by mohla vést ke korektnímu používání jmen.
Např. paní (Eva/lékařka) Placzek.
(Mně používání samotného příjmení připadá poněkud neuctivé.)

Navíc se domnívám, že ženy by měly mít právo si podobu
svého příjmení po manželovi (po otci) vybrat samy, aniž by
„byly nuceny lhát“, že se např. chystají do zahraničí.

PS: U studentů mi více vadí „přetahování“ pojmu student
z vysokoškolského do středoškolského a učňovského prostředí.
Už jsem několikrát slyšela i obrat, že někdo vystudoval ZŠ.

Další odpovědi
Drap

Ano vadí mi to. Genderově korektní jazyk považuji za nesmysl, a tvořit něco takového mi připadá zcestné. Našim předkům stačil jazyk takový jako máme, a nikdy s tím nebyl problém. S výrazem hostka přišla už před několika léty Ester kočičková. Stačí si poslechnout několik povídání této paní, a soudnému člověku je jasné že její myšlení a vyjadřování je přinejmenším „zvláštní“ a to jen proto, abych někoho neurazil. Obdobně se dívám na takto zkomolená další slova.. Stejně tak přechylování. Proč měnit něco co mnoho let bez problémů funguje a nikdy s tím problém nebyl. Stejně tak stále navštěvujeme pediatra, i když je to paní.

Malvína

Taková slova mi zní šíleně. Nevidím důvod, proč by se děti měly učit těmto novým slovům. Proč? Nynější slova nejsou problémem, je to zažité a starší generace tomu stejně neporozumí.

Není pro mne jakýmsi pravidlem, aby ženské příjmení bylo přechýlené. Některá zní vyloženě hezky. Je jasné, že Jitka Vepřek nebo Táňa Nejezchleba není bůhví jak super, ale zase..proč ne? Je to zajímavá obměna a myslím, že není důvod se obávat velkého rozšíření. Drtivá většina žen si po svatbě nechává jmeno klasicky přechýlit.

Jan Kunčar

Docela mi vadí, jakými podružnými věcmi se ministerstvo školství zabývá, místo aby řešilo otázky zcela zásadní.

Mc Merkurion

… to jsem zvědavej, kdy budou chlapy rodit, aby bylo vše genderově vyvážený … stále existují povolání, která ženský nesmějí vykonávat … vše má bejt vyvážený, ale ohleduplnost a galantnost vyžadují …

annas

Ivzez,

také vždy uvádím křestní jméno, alespoň zkratku křestního jména a celé příjmení.

Ale uvedla jsem záměrně příklad bez křestního jména, když chirurg, pediatr pro ženu vadí, ale Novák, Navrátil pro ženu nikoliv, není to trochu v rozporu s tvrzením MŠMT?

Mně opravdu dostala ta hostka a pediatra. Narazila jsem na pediatru někde jinde, musela jsem znova číst, zda nejde o chybu tisku. – pediatra.

To je jako s potenciálním a potencionálním – vyslovil jeden prezident, takže on se nemůže mýlit, proto bylo slovo zařazené do slovníku, i když jde o chybu. Zřejmě potencionální jako nacionální.

ivzez

Jj. Nebo servisní služba, nejoptimálnější,
nejvíce optimální, …

Hostku jsem sice nezmínila, ale z pediatra
snad bude čtenářům zřejmé, že míním i ji.