arygnoc

Kedy ste naposledy videli vrabca?

Dnes ráno som si bol zapáliť na dvorku, popíjam kafe a div sa svete – vrabec.
Klasika.
A zrazu som si uvedomil, že vrabca som už vlastne dosť dlho poriadne ani nevidel. Veď kedysi to bol bežný vták – a dnes? – sa divím, keď ho vidím.

Nejlepší odpověď
Drap

Vrapců rapidně ubylo. Pokud vím, tak ani vědecká veřejnost netuší, co to přesně způsobilo. Ono ubývá poměrně rychle všech druhů ptáků. Vidět vrabce na dvorku je opravdu vzácnost. Za mých mladých let jich bývala stohlavá hejna. Stačilo jen hodit slepicím a okamžitě se začali slétat.
Asi před třemi týdny jsem viděl hejno vrabců cca 50 v jedné vesničce asi 30 km od nás. Pravda je že to bylo opět po několika létech.
Doplňuji:
samozřejmě .........vrab­ců............

Další odpovědi
anonym

V roce 2003 byl vrabec domácí zvolen ptákem roku a není se čemu divit. Sama si nemohu vzpomenout kdy jsem naposledy spatřila na vlastní oči malého skákajícího opeřence. Jistě několik let.
Doplňuji:
A ještě vrabec domácí na Českém rozhlasu:
http://www.roz­hlas.cz/hlas/pev­ci-p/_zprava/vrabec-domaci-video--21278

Zdroj: http://www.vel­kaepocha.sk/20120518­19522/Vrabec-domaci-kam-se-podel.html

briketka10

dnes jsou vrabčáci chránění, ale u nás na vesnici ještě vidět jsou, když sedíme se ségrou na zahrádce tak je sledujem, jak se perou třeba o samičku, čepejřej se a čimčaraj, večer jim necháváme v tomhle vedru vodičku na pití :)
Doplňuji:
a navíc dnes jsem si všimla, když jsem odemykala vchod do domu jistého švitoření, kouknu nahoru a tam hnízdečko jiřiček a v něm jsou asi dvě mláďátka, ale vidím jich tu poletovat víc, tak si myslím, že dolepí další hnízda jsou tam nějaká nedodělaná :)

beer

Těch 5–6 kousků vidívám zatím skoro denně i na sídlišti mezi paneláky )) Pravda, i tady jich bylo před lety mnohem víc.. Ale máme tady oba druhy vrabců – domácího i toho polního, barevnějšího, heč ))

hanjimka

Řvou mi každé ráno a večer v keřích pod okny. ☹ Takže denně.

Marunka2

Zrovna nedávno, snad o víkendu. A v týdnu taky. Ale je fakt, že jsem se taky podivila. Vážně jsou teď vzácní. Řekla bych, že je to jak s ovocem, některý rok jich vidím dost a pak třeba zas několik let ani jednoho. 🙂

venkovan

V sobotu moravského. Byl na talíři se knedlíkem a zelím