arygnoc

Keď ženu obdarujeme kvetmi, obdarujeme ju nepárnym (lichým) počtom kvetov.

Ako táto tradícia vznikla (nie to obdarovanie, ale ten počet)?
A prečo sa zosnulému, naopak, dáva pri pohrebe párny (sudý) počet kvetov?
Doplňuji:
Dobre, chváľme za svoju výnimočnosť pána Guta Jarkovského.
Ale ako práve on prišiel práve na to, či dávať párny či nepárny počet kvetín?

Keďže Angličanka je „neznalá mravov“ (podľa Guta Jarkovského), je jedno či jej donesiem 2, 3 alebo 4 tulipány (mapr., lebo tulipány mám rád, okrem iných kvetov)?

Z čoho pán Gut Jarkovský vychádzal, predsa si to nemohol len tak vycucať z prsta?

Nejlepší odpověď
ratava

Autorem je prý Gut Jarkovský (23.1.1861–8.1.1943), který se zabýval pravidly slušného chování uvedl i pravidlo počtu květů. Lichý počet květů by se měl dávat jako dárek živým lidem… Tradicí je to u nás a na Slovensku…

Ale možná to má něco s tradicí sv. Kateřiny, kdy se trhají třešňové větve a podle vykvetlých sudých- lichých květů se odhadovala svatba… :o)

Ale např. přinesete-li květiny do indonéské domácnosti, přijmou vás vřele pouze tehdy, jestliže kytice nebude obsahovat lichý počet květů. Lichá čísla jsou tu považovaná za nešťastná…

zdroj- různé stránky www

Další odpovědi
annas

Otázka byla položená
.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-smutecni-kvetiny-vzdy-vazi-v-sudem-poctu

Kopíruji část odpovědi dědypetra. Zdroj čerpání je uvedený.

Rozlišování sudého a lichého počtu květin je specialita pouze pro Čechy, Moravu a Slovensko, kterou do pravidel slušného chování zavedl sám slovutný Gut Jarkovský a nikde jinde na světě ji nenajdete. Zase jsme v něčem na světě jediní.
Jako dárek by se měl tedy dávat lichý počet květů a do smuteční kytice vázat sudý počet.
Naštěstí pro nás sklerotiky se v dnešní době vážou především kytice, které obsahují více druhů květin a proto si toto pravidlo až tolik pamatovat nemusíme. Už dávno jsou ty doby, kdy se v květinářství daly sehnat jenom karafiáty, růže, gerbery a když k nim paní přidala asparátus byla z toho parádní kytka.
Doplňuji:
Zajímavé. Něco jsem našla, ale je to jen ojedinělá informace.

Sudý počet květů mrtvému se prý dává kvůli tomu, že pozůstalí mohou teoreticky kyticí rozdělit na dvě části (dát do dvou váz), protože v obou bude sudý počet. Takže mrtvý se už o květiny sám dělit nemůže.

U živé osoby jde prý o to, aby si obdarovaný kytici ponechal a nedaroval její část někomu jinému. Tedy, aby nerozdělil kytici na dvě nestejné části, navíc jednu sudou. a jednu lichou.

Mrtvý se dělit nemůže, živý nesmí.

Damiana

Rozlišování počtu květů v květinové vazbě poprvé popsal Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861 – 1943) ve svých khihách o pravidlech chování. Podle Gutha-Jarkovského by se měly smuteční kytice vázat ze sudého početu květů a všechny ostatní, tedy především dárkové kytice, by měly obsahovat počet květů lichý. Toto pravidlo je však známo pouze v České Republice a na Slovensku a není nutné se jím striktně řídit. Je běžné obdarovat oslavenkyni dvacátých narozenin například dvaceti růžemi. U menšího počtu květů v květinové vazbě pak hraje důležitější roli především estetika, kdy lidský mozek vnímá lichý počet přirozeněji. Například v počtu květů do 10 je lepší volit lichý počet.

Zdroj: Google

Honzin8

No, já myslím, že je to asi jedno… Já se na počet nedívám, protože většinou objednávám nějaký mix květin. https://www.flo­rea.cz/produk­ty/kytice-1 Ale jo, jednou jsem darovat sudý počet, to když jsem dal ženě 100 růží :)

anonym

Spomeňte si na detstvo. Trhanie lupeňov kvetiny ľubi – neľúbi . ľúbi ma!
keby to bolo párne dopadlo by to: zle neľúbi ma :(
vypočítavanie vždy začínalo otázkou „Ľúbi ma?“

anonym

Kdyby jste vedela , ja zlikvidovala vzdy cele pole kopretin .. !
Vzdycky me vyslo, ze me miluje a kdyz jsme mu to rekla , ze to vim, ze me miluje .. , tak mi rekl ze jsem blba a sel randit s kamaradkou , ktera zlikvidovala druhe pole a vzdy ji vyslo , ze ji nemiluje ! 🙂

  • iv-

anonym

Ary , stale cekam u domovnich dveri az zazvoni taxi kuryr ..a porad nic. ☹
A take nevim, jestli jste mi poslal tedy sudy , nebo lichy pocet… ☹

  • iv-