nikeroska

když zaútočí běloch na roma tak je to rasismus, když zaútočí rom na bělocha co je to?

Je to taky rasismus? Jak nazvat v práci nás občany čr – tak aby to nevyznělo jako divně. Právě občan čr může být i rom. Nějaké typy?? Děkuji ;

Nejlepší odpověď
tom004

Tak je to v „pořádku“. A nesmí se o tom mluvit,protože to by zase byla rasová nesnášenlivost.

Další odpovědi
led

V prípade, že róm pri útoku vysloví ´Gadžo, blonďák, ´ či iné rasovo určujúce prejavy, to je rasizmus.
Ak však pri tom kričí: ´daj peniaze, daj mobil…´ je to trestný čin lúpeže s použitím násilia.
Podobne je to i pri inom etniku…
Z toho vyplíva, ak na niekoho útočíte (alebo sa aj bránite) nevykrikujte rasovo podložené výrazy.
PS
ale teraz neviem, či aj výkriky „preč s červenými, preč s modrými“ sa kvalifikujú ako rasové, alebo „len“ politicky motivované útoky.
Doplňuji:
Rasovo sa správajú médiá, ktoré v správach, hlavne kriminálnych, zdôrazňujú etnickú príslušnosť.

láďa1

když zaútočí rom na bělocha co je to?česká demokracie!!!bo­hužel!!!

bolak

Když zaútočí rom na bělocha, tak je to sebeobrana.

Ono podle mě jde spíš o to že jsou v menšině. Já dělal v práci na směně s 45 cígama, (byly jsme tam jen 2 bílí) a žádnej rasismus tam prakticky neexistoval. Na svýho šéfa jsem volal normálně „hej cigáne“ a neměl s tím žádnej problém.
Sice se mě ze začátku ptali, proč je oslovuju takhle, ale já jim řek že proto že mně připadaj všichni stejný, a že prostě nemám na to abych si pomatoval ty jejich divný cigánský jména… jako Vašek, Mirek, Jarda a podobně :))

Několikrát vyhrožovali, že si na mě počkaj venku a daj mi nakládačku, ale nakonec nikdy nic nepodnikli. Občas byly z jejich strany nějaký pokusy o násilí, ale vždycky stačilo ukázat nahoru kameru a dali pokoj, pochopili že by z toho byl vyhazov. Ono na cikánech je taky dobrý, že když je urazíš, tak to většinou ani nepochopěj a ještě se tomu zasmějou, aby nevypadali hloupě. Oni se třeba bavili tím (možná už jsem to tu někdy psal) že někdo dotáhnul do práce hádanku ve stylu „mysli si číslo“, znáte to. Mysli si číslo, přičti svůj věk, a tak dále. Nakonec to číslo samozřejmě uhodnul a všichni z toho měli náramnou radost a považovali toho člověka za nějakýho šamana. Přitom každej kdo má hotovou šestou třídu ví, že šlo o prostou rovnici o jedné neznámé. Oni tomu říkali „kouzlo“. Bohužel, když s takovejma lidma děláš delší dobu, chytneš určitý jejich návyky kterejch se už nezbavíš :)

A jak nás nazývali? Mně většinou říkali „kluku“, tady vidíš že nemaj příliš velkou fantazii ;)
Já se pak musel krotit, protože začali chodit kontroly z vrchu a těm se ty mý oslovovaní moc nelíbilo, takže bylo potřeba obměnit slovník, tak aby nebyly problémy. Začal jsem je tedy oslovovat slušně, jako třeba „občane“, „pracante“, „Čechu“ nebo „hej ty, černovlasej“, když byl hodně daleko.

bobánek

Když cigán zaútočí na bělocha tak je to považováno jako vítžnictví.A pokud ho napadne s nožem tak je to vítřžnictví plus ublížení na zdraví.Hold cigánum naše zákony přejou?

Jose1f

Ahoj Nikerosko, neznám tvůj věk, ale já pamatuji doby, kdy vztahy mezi romy a gádži nebyly tak vypjaté, jako jsou dnes.
Ptáš se, jak nazvat v práci nás „bílé“ a je „snědé,“ aby to nevypadalo divně. Je to jednoduché. Všichni totiž máme jméno. Tak prostě nazývej pana Nováka pane Novák, pana Demetera pane Demeter atd. A na to napadení se dívej tak, že buď pan Demeter napadl pana Nováka, nebo pan Novák napadl pana Demetera. Ve správním nebo trestním řízení se potom rozhodne kdo byl viník. Nenech se oblbovat rasisty. Když dáš příležitost, tak tě pan Novák okrade stejně rychle jako pan Demeter. A když budeš inteligentní, tak najdeš přátele jak mezi pány Nováky, tak i mezi pány Demetery.
Přeji ti hodně štěstí do života.