Aquamen

Když skončí v listopadu status studenta, můžu pak pracovat když nemám dodělanou vysokou školu?

Dobrý den, má přítelkyně nebyla připuštěna v Květnu na státní zkoušku s dokončením Bc. Vzhledem k tomu že jí končí status studenta v Listopadu, co pak? Ona mi tvrdí že nějaký status má ale musí se přihlásit na úřad práce s tím až jsi to dodělá (první pokus má na konci Ledna-začátek Února) S tím že pokud půjde do práce musela by zaplatit školné ve výši 12 000,–Kč za dálkového studenta a mohla by pracovat. a Já tvrdím to že pokud bude na pracáku tak pracovat normálně může a v opravném termínu (Jak jsem už psal v předchozí závoce) Jak jsi to dodělá a pak půjde do práce. Jak to teda je s těmi 12 tísíci? A opravdu se musí přihlásit na úřad práce nebo ne? I když to nemá doděláno?

Odpovědi
Filip84

Žádná osoba nemá povinnost podat žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání České republiky – Úřadu práce České republiky (tedy to, co Ty zoveš „přihlásit se na úřadu práce“).

Pokud má Tvá přítelkyně trvalý pobyt na území České republiky (bez ohledu na státní příslušnost), nebude žákem školy, který se dlouhodobě připravuje na povolání v denním studiu, nebude vzata do vazby, nenastoupí výkon trestu odnětí svobody, nebude poslancem, senátorem, presidentem republiky, ústavním soudcem, soudcem, ombudsmanem, správcem konkursní podstaty, osobou samostatně výdělečně činnou, členem představenstva právnické společnosti, likvidátorem, ve služebním poměru k České republice (voják z povolání, policista, příslušník GIBS, hasič), ani nebude zaměstnána na hlavní či zkrácený úvazek, bude považována za tzv. osobu bez zdanitelných příjmů, a v takovém případě bude muset každý měsíc platit zdravotní pojišťovně jako tzv. samoplátce, v současné době je to něco lehce přes Kč 2,000.00. Pokud trvalý pobyt na území České republiky zruší, tak ale nebude ze zákona pojištěna, musela by se pojistit dobrovolně, jako cizinci.

Stran školného se, laskavě, obrať na příslušnou školu, tady nikdo nemůžeme vědět, jaké má konkrétní škola školné, zvlášť pokud neuvádíš ani název té školy. 🤪

Pracovat v České republice může každá osoba, která není omezena na osobní svobodě, a je starší patnácti let. Samozřejmě, pokud s ní někdo uzavře pracovní smlouvu, například, pokud ji pustí lékař.

Zbytku nerozumím, nebo je to irrelevantní.

da ny

Netuším, proč v listopadu.
Status studenta končí dnem vykonání státní zkoušky nebo vyhazovem ze školy.
Neuvedl jste, proč nebyla připuštěna ke zkoušce /pokud nevyhověla, škola nebide čekat do listopadu s ukončením. Nebo má na podzim další termín? Má povoleno opakovat ročník?/
Nechápu, proč se musí přihlásit na PŮ. Nemusí, ale asi chce…. Člověk si obvykle najde práci sům i během studia (někdo musí, jiný se poflauije nebo mu to studijní zátěž neumožňují).
Školné, po zákonem stanovené době bakalářského studia určuje škola. Nezohledňuje se zda chodí/nechodí do práce.
Snad jen, pokud by fakultu žádala o snížení/odpuštění ze sociálních důvodů (posuztují se příjmy rodiny). Slečna je asi „nemakačenko“, 😉
A jestlipak ji napadlo, že ji PÚ může hned sehnat zaměstnání/práci? Nebo se hodlá jen tak poflakovat, čekat, že stát zaplatí zdravotní pojištění?
Když už nebude mít status studenta, patrně nemá žádné školní povinnosti, účast na přednáškách aj.
Může pracovat a připravovat se na zkoušku.
Kdo ji živí? Rodiče? Vy“
Na detaily se ptejte ve škole, na ÚP, pokud chcete mít „jistotu“.
Slečna by si měla zařizovat své záležitosti sama. Pokud spolu nebydlíte, neživíte ji, není to vůbec Vaše věc.
Prací by si hravě na případný poplatek za zkoušku snadno vydělala, že 😉
Zájem asi nemá, když se ohání PÚ.
RADĚJI BYCH „MAKALA“ U V NĚJAKÉM POTRAVINOVÉM ŘETĚZCI, na přechodnou dobu (než dokončí studia).
Vydělá si hned více, než absolvent VŠ v magisterském oboru (Mgr., Ing.), do 5 let celkové doby zaměstnání.