vivatisCZ

Když si udělám vlastní bazar, musím platit živnost?

Zdravím, když prodávám zboží přes aukro či sbazar tak nemusím mít živnost ani odvádět daně. Mám webovou stránku, která má široké zaměření, kdybych tam udělal rubriku bazar a prodával tam jen moje použité věci musím k tomu mít nějaké povolení, živnost nebo tak? Díky.

Odpovědi
gecco

  1. živnost si nemusíš pořizovat, půjde-li o tzv. nahodilou činnost (tedy nebudeš prodávat pravidelně a soustavně)
  2. daně nemusíš platit, pokud tvůj příjem z této činnosti nepřekročí 30.000,– Kč

Jiří Bohumil

Pokud by jsi prodával pouze Tvé použité věci tak určitě není nutno mít živnost (koupě – prodej). Problém by mohl vzniknout pouze v případě větších „obratů“, kdy by jsi měl nějak prokázat, že šlo opravdu o Tvé použité věci a ne o prodej věcí získaných, nebo zakoupených pro účel prodeje. Možná bych ale neuváděl na webu „bazar“ ale třeba „prodej mých použitých věcí“.

Hlada

Pokud prodáváš jen své použité věci, nemusíš mít živnost. Z tohoto příjmu nemusíš platit daň, protože prodej hmotných movitých věcí je osvobozen od daně.
Pokud bys ale provozoval bazar podnikatelským způsobem, musel bys mít živnostenské oprávnění a to i v případě, kdybys prodával přes Aukro.

ivzez

Obávám se, že pokud si na webu zřídíte rubriku bazar, nepůjde už o nahodilý
prodej použitých věcí, ale o činnost provozovanou za účelem dosažení zisku.
V takovém případě byste potřeboval živnostenské oprávnění hned od začátku.

Chcete-li předejít případným problémům, nezakládejte bazar, ale vložte
na web čas od času samostatnou nabídku věci, kterou už nepotřebujete.

Pěkný článek k prodeji (i nákupu) použitých věcí vyšel na Dtestu:
https://www.dtes­t.cz/clanek-4198/pravo-prodej-a-nakup-pouzite-veci

_____

Pozor na roční příjem → podle mne je potřeba sečíst všechny příjmy → z prodeje
i ze zaměstnání, z „doplňkové činnosti“ (málokdo má roční příjmy do 30.000 Kč)…

[Informace k ročním příjmům a „soustavnosti“ si ověřte! Někdy se za soustavnou činnost považuje i činnost provozovaná jen sezónně, jednou za rok apod. ]