Avatar uživatele
Zlatý

Když se řekne - Je to čína - , tak to berete jako pozitivní, nebo negativní sdělení?

Pochopitelně je třeba dát věci do kontextu. Pokud se jedná o nějaké výborné jídlo, připravené podle receptu, tak asi palec nahoru. Ale, a to je fakt, který mne přiměl napsat tento dotaz. Dcera si objednala nějaké oblečení, halenku a ukazovala to s tím, že : je to čína, (asi to nebude kvalitní). Jak se díváte na výrobky Made in China? Děkuji.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jedny z nejstarších významů,. které uvádí i SNČ z počátku 20. století, i když zdroje jsou starší

čína ve významu čina = ošklivé počasí, obvykle s prudkým deštěm a větrem.

čína - nověji - čínská restaurace, čínské jídlo z doby, kdy se tato restaurace objevila v Praze.

čína - ještě kuličkové čínské pero, které bylo považované za luxusní.
--

Jinak jako vždy je to individuální, někdo nedá na čínské levné zboží dopustit, jiný je zatracuje.

Záleží jen na každém, tedy i na vás, zda berete kladně, nebo záporně podle svých zkušeností.

Pero jsem hodnotila kladně, kdysi dávno jsem byla v čínské restaurace, jídlo - rovněž kladně.

Jinak se zbožím mám jednu špatnou zkušenost. Dostala jsem svítící klávesnici,. za měsíc mně praskla klávesa Shift, reklamaci dovozce neuznal. Takže jsem se dlouho z dárku neradovala - šlo o čínský šmejd. .

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Dívám se na to tak jako na jiné zboží. Očekávám kvalitu úměrnou ceně.


Avatar uživatele
Stříbrný

Souhlasím s tebou, Kelte. Pokud se jedná o jídlo, tak je to plus a v případě, že jde o například o oblečení, tak je to šmejd.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak baštu mají opravdu dobrou, ale zboží? Bere se to málem jako synonymum pro šmejdy a levné zboží. Samozřejmě se najdou i kvalitní výrobky a kvalita, zdá se, jde nahoru.


Avatar uživatele
Zlatý

... vono v číně se dneska dělá skoro vše, a kvalita ??? ... i číňani uměj dělat a stavět kvalitně, a mnohdy věci, na který si v na západě ani netroufnou, nebo jsou stále ve stadiu zkoušek (Maglev: https://cs.wikipedia.org/… ) ...


Avatar uživatele
Zlatý

Nevnímám to jako hanlivé označení které by mělo implikovat nižší kvalitu jednoduše proto, že to tak v praxi není. Čínská elektronika je na velmi dobré úrovni pokud si tedy umíte vybrat a nekupujete tam jen to úplně nejlevnější co čínský trh nabízí. Čína v oblasti elektrotechniky produktuje obrovské portfolio zboží a to je na globálním trhu naprosto konkurenceschopné cenou i kvalitou.

Pokud v tom vnímám něco negativního, tak jen skutečnost že vlastní spotřebou dotujeme velmi výrazný ekonomický úspěch komunistického režimu. Což je taková nepříjemná pachuť na patře, kterou bych cítit zrovna nemusel ...


Avatar uživatele
Bronzový

Polovina zboží šmejdy na krátké použití a vidím v tom plné popelnice, rákosnické kutlochy, haldy odpadků na skládkách a podobné lahůdky. Můj šéf dodává ismus dojede na podporování velké části asijských polotovarů, obdivovatelé by se měli do Číny odstěhovat aby měli přímo kvalitní zdroj po ruce.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

To, že celý svět nakonec vše vyrábí v číně :-) kvůli nízkým nákladům na pracovní síly je prostě naše hloupost. Díky tomu jsme čínu naučili vyrábět strašnou spoustu věcí a oni nejsou hloupí aby ve stejné fabrice prostě vedle toho značkového nezačali stejným způsobem vyrábět i vlastní zboží pod vlastní značkou. Je to logické, mají spoustu výrobních linek tak proč je nevyužít na maximum. Současně se tam díky tomu akumuluje obrovské množství praktických výrobních znalostí a to z číny dělá tak silného exportéra prakticky čehokoliv. Kdybychom výrobu vlastních produktů drželi přeci jen ve své zemi i za cenu vyšších mzdových nákladů, toto by se v takové míře nedělo, ale bohužel, nízké mzdové náklady jsou určující faktor cenové konkurenceschopnosti.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... holt, vo peníze jde až v první řadě ...

 

Zajímavé otázky v kategorii Nakupování

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Nakupování

Zlatý Drap 694
Zlatý marci1 379
Zlatý annas 316
Zlatý gecco 308
Zlatý mosoj 284
Zlatý Kepler 274
Zlatý hanulka11 271
Zlatý briketka10 181
Zlatý ivzez 179
Zlatý Edison 168

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.