Avatar uživatele
Registrovaný

když se napíše čestné prohlášení ověřuje si někdo pravdivost?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Při někerých okolnostech se vyžaduje čestné prohlášení s ověřeným podpisem. Je to individuální, je třeba posuzovat případ od případu, o co jde....

I když ten, kdo vystavuje čestné prohlášení uvádí, že bere na vědomí následky z nepravdivosti údajů, které uvedl. Alle může se stát, že ten, kdo prohlášení podepsal, zemře, proto může dojít k nedorozumění mezi dědici apod.... Občas platí: Důvěřuj, ale prověřuj.
Doplňuji:
Setkala jsem se s tím, že dotyčný předložil zaměstanavateli čestné prohlášení, že ukončil střední školu, ale vysvědčení zničila povodeň, takže si vyžádá duplikát. Jenže věděl, že se shodou okolností ve škole ztratil katalog jeho třídy, takže nebylo možné vysvědčení vydat. Spoléhal na to. Nakonec se podle almanachu a čestného prohlášení spolužáků potvrdilo, že studium neukončil. Už nevím, jaký měl postih kromě propuštění ze zaměstnání.

Neověřené čestné prohlášení - podvod, další čestná prohlášení potvrdila, že opravdu šlo o podvod. Takže opakuji důvěřovat, ale prověřovat. Není to nutné, ale jak jsem uvedla, někdy se odhalí podvod. Rovněž vím, že opravdu některé organizace vyžadují ověření podpisu předem..

Na netu je několik příkladů, kdy bylo čestné prohlášení zneužito. Stejně tak čestná prohlášení u falešných receptů atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Proto je to "čestné". Věří se, ale pokud se později zjistí, že bylo falešné, má to důsledky pro dotyčnou osobu, finanční až možná i trestní.


Avatar uživatele
Bronzový

Je-li čestné prohlášení ověřeno notářsky, stává se veřejnou listinou. Údaje, které obsahuje se považují za pravdivé, pokud se neprokáže opak. Pokud se opak neprokáže, jen ten, kdo učinil čestné prohlášení, ví, zda to, co prohlásil, je pravda. Spoléhá se na "čest", protože nejsou důkazy. A na opak, máte-li pro své tvrzení důkazy, doklady, svědectví apod., není nutno něco čestně prohlašovat.


Avatar uživatele
Stříbrný

neznám případ, že někomu bylo předloženo čestné prohlášení a on si ověřoval pravdivost. Klidně ale může bez ověřování sdělit, že tomuto prohlášení nevěří a nebere ho na zřetel, nebo jednodušeji, nebylo věrohodně doloženo.
Čestné prohlášení je někdy cár papíru.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

cukrar

Tazetel se asi ptá, zdali si ten kdo obrží čestné prohlášení ověřuje co je v něm (ne)pravdivě uvedeno.
Nebo se tazatel ptá na to, co mu většina odpověděla?

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 926
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 432
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.