bolak

Když kousavej had zaútočí na člověka, útočí pak na něj dál, anebo vodjede pryč?

Třeba taková kobra.

Drape, tys nechodil na přírodopis? hadi máme přece dva druhy, kousavé a rdousivé

Nejlepší odpověď
chachar1922

Co si myslím já:
Kobra útočí podle nebezpečí. Vyjede jednou a pokud nebezpečí ustoupí, nemá důvod útočit dál, ale zůstává ve střehu.
A pak si myslím, že to prostě záleží na určitém hadovi, zda jde do útoku a vyloženě chce kousnout a nebo se jen brání v určitou chvíli.

Vzhledem k tomu, že mám fobii z hadů, nemůžu nic na netu dohledat, všude jsou strašlivé obrázky. :D

Další odpovědi
Drap

Nevím co si představuješ pod pojmem „kousavej had“ .
Třeba taková kobra tě kousne jednou a máš to ve většině případů už spočítané. Nemá důvod, aby útočila dál na někoho, kdo už je vlastně mrtvý. Některé tě dokonce nemusí ani kousnout, a jed dokáží plivat na poměrně značnou vzdálenost.

gecco

Had obvykle neútočí, člověk není jeho běžnou kořistí, jen se brání…
A přestane se bránit v momentě, kdy přestane být ohrožován…
___
S ‚par‘ hady jsem se potkal – a kousnul mne jen jeden – a zrovna jeden z těch nekousavych, podcenil jsem jej a nedal si pozor…

kapka

Tak asi se neptas na útok z duvodu lovu koristi (velký had x male dítě). Ale spis na sebeobranu hada. Had se snaží především utéct (vodject). Když není zbyti, voli útok a snaží se většinou utéct. To už tu ale lidi píšou, já chci napsat příhodu, která se stala jednomu dlouholetemu chovateli hadů. Popisuje ji v knize Můj život s hady, kterou jde četla jako dítě. Manipuloval s necim v terariu u zrovna dost jedovatyho hada, ten se lekl a zaútočil. Všichni asi víme, jak rychlý je takový hadi vypad. Ale had ho nekousl, do ruky jen narazil tlamou. Chovatel si to v knize vysvětluje tím, ze ho had poznal a stihl si uvědomit, ze nebezpečí nehrozí, proto si kousnuti nakonec rozmyslel. Zajímavá příhoda ze života, ne? :)

lexx

ani jedovatej had neútočí neefektivně, kousne jednou krátce a dost, je si vědom omezené zásoby cenného bojového prostředku který mu zajišťuje zejména kořist a obživu…

bolak

chachar1922: jojo, na povaze hlavně, jestli je to třeba krajta cholerik nebo kobra melancholik, to je různé.. ;)

gecco

Bolaku – „hadi máme přece dva druhy, kousavé a rdousivé“ – budeš se asi divit, ale za nejagresivnejsiho hada – kousaveho ‚jak sfina‘ povazuju uzovku obojkovou… Ani brejlovec (kobra indická) není při vyrušení nebo odchytu taková ‚protiva‘…
😉

bolak

no protože ten tě ani nevidí, když musí nosit břejle.. > https://www.stre­am.cz/mazlove/566405-dite-a-kobra-pro-boha-to-snad-ne

gecco

😉

gecco

Kapko, člověk je rychlejší, než had, výpadu se dokáže vyhnout – ma-li kam…
___
Ale mas pravdu, hadi poznají chovatele a na něj neútočí, obvykle…
Nejdéle jsem choval krajtu tmavou, měla skoro pět metrů a asi 70 kilo, když jsem ji dal ZOO – a bylo to zlaticko…
Její nejoblíbenější činnosti, když jsem ji pustil z terária, bylo civeni ven – prolétla bytem, zkontrolovala co je nového a pak si „stoupla“ (vztyčila se tak do metru a půl) k balkonovym dveřím a cucela ven… A nejlepší bylo, jak zkontrolovala decka (moje) – ocichala, nechala se pohladit – a mazala dal…
A pokud jsme ji vzali ven, vysloveně decka hlídala…
Prostě zlaticko…
😉

kapka

:) taky jsem vždycky chtěla domu hada (chodila jsem dva roky do teraristickeho krouzku, i krajtu tmavou jsme tam měli) ale ňák ho porad nemam. :)

bolak

tak si kup hadici, ta je levnější a dá se s tím zalít zahrada, což třeba z krajtou jde dost blbě, z tý toho moc nevymáčkneš, i když jí budeš dělat ohýnek..