FlAsh_7

Když koupím komoditu, dostanu ji?

Kdybych koupil komoditu(zlato, kakaové boby aj.) na burze a vypršela by doba expirace, jak by to s komoditou dopadlo? Dostal bych ji skutečně fyzicky? Jak by to celé probíhalo?

Odpovědi
nyjono

Kakaové boby nekupuješ do skladu. Kupuješ je, abys je prodal výhodně dál. Tedy v podstatně na papíru.
Zlatu prošlá expirace nehrozí.
Neumím si představit, že by někdo měl pronájem hangáru a v něm tuny kakaových bobů. Pokud by to tedy nebyla firma zabývající se logistikou nebo zpracováním apod.

Pepa25

Komodity se prodávají jako futures, ale v dnešní době hlavně jako ETF nebo CFD, neboli deriváty bez fyzického, jen s peněžním vypořádáním.

Answer Me

Ona pochopitelně existuje ta komodita, ale k fyzickému dodání (při obchodování na burze) většinou nedojde.