lukee3

Když jsem si zakoupil něco před založením živnosti nákup a prodej a budu to chtít prodat za účelem zisku, lze to danit?

Nejlepší odpověď
Daidal

Trochu jsem nepochopill v jakém smyslu.
Pokud si něco koupil do osobního vlastnictví, tak to může prodat jako osobní majetek a to jsou, abych to řekl přesně: „Osvobozené příjmy z prodeje movitých věcí hmotných, které nejsou v obchodním majetku podnikatele.” A toho můžeš prodat kolik chceš, nemá to žádný limit (pouze ve smyslu, kolik toho vlastníš a můžeš prodat). Nedaní se… Taky to prodáváš za účelem zisku, ale prodáváš své věci, nejedná se o žádné podnikání. Pro příklad je to asi jako prodávat osobní věci na bazarech nebo uspořádat garážový výprodej = prodej osobních, movitých věcí se nedaní.
Něco jiného jsou příležitostné příjmy – ty se daní, pokud částka přesáhne 30 000 za rok.
Koupě za účelem dalšího prodeje už je ale příležitostný příjem (protože to nekupuješ do osobního vlastnictí, ale kupuješ to s úmyslem prodat a vydělat na tom – čili obchodovat/pod­nikat).

Jen pokud to přesáhne těch 30 tisí, tak to musíš danit.

Samozřejmě to můžeš koupit i do svého osobního vlastnictví, pak založit živnost, vložit to do té živnosti a prodat (už se zdaněním). Z osobního do obchodního majetku.

Další odpovědi
Drap

Pokud jsi to prodal už jako živnostník, nejen že lze, ale musíš to danit. Zaplatíš daň ze zisku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

„lze“ je špatné slovo v souvilosti s daňovou povinností: daně se platit musí (nebo nemusí v určitých případech).

Daidal

Podle mě je v některých případech možné daně platit, i když ten člověk je odvádět nemusí… takže „lze“ použít jde. Jako sice nechápu, kdo by chtěl dobrovolně platit daně navíc, ale jít by to mohlo…
Teoreticky třeba při těch příležitostných příjmech by daně platit MOHL, i kdyby nepřesáhly 30 tisíc (nemusí, neznamená, že nemůže. Pochybuju, že by úřád odmítl daně, kdyby je CHTĚL dobrovolně platit).

Daidal

Drap, ne pokud to neprodává v rámci té živnosti. I živnostníci/po­nikatelé mohou mít příležitostné příjmy (jako každý), pokud se netýkají toho podnikání… Takže když něco koupí teď a za měsíc to prodá (sám za sebe), tak je to příležitostný příjem.
Příležitostný příjem můžeš mít každý bez ohledu na povolání, popřípadě aktuální stav v rámci poovlání (zaměstnanec, podnikatel, nezaměstnaný).

lukee3

Ano, myslím koupi za účelem dalšího prodeje, např. kdybych teďkom něco koupil za 1000,– Kč a příští týden bych si založil živnost, a třeba za měsíc to prodal za 2000,– Kč, tak jestli bych to mohl danit, nebo to takhle nelze. Díky za odpověď. :)

Daidal

Příležitostné příjmy můžeš mít i bez živnosti (i jako zaměstnanec, nezaměstnaný, MŮŽEŠ je mít i jako podnikatel – mimo tu živnost). Čili pro příležitostný příjem nepotřebuješ živnost a nedaní se, dokud částka (zisky) neepřesáhne 30 tisíc.
Ale ptáš se na to takovým stylem, jako bys to CHTĚL danit. Příležitsotný příjem se nedaní (je osvobozený z daně z příjmů), ale pokud chceš, tak nejspíš můžeš…

Jestli chceš jen něco koupit a prodat (sem tam, nepravidelně nebo v malé míře), tak je to příležitostný příjem a nemusíš kvůli tomu podnikat. A i když se založíš nějaké podnikání, tak můžeš mít příležitostné příjmy, které se na to podnikání nevztahují…
Opět, něco jiného je, pokud si založíš žinost v rámci obchodování a podobně. A pokud CHCEŠ nakupovat a prodávat v rámci té živnosti, tak už to musíš danit (protože už to pak není příležitostný příjem, ale obchod na základě živnosti. Něco koupíš do toho podniku/na tu živnost a už je to podnikání – kupuješ, či prodáváš jako podnikatel… příležitostný příjm to je, když to kupuješ nebo prodáváš sám na sebe… a ne na svůj podnik/živnost).

Takže, abych odpověděl přímo, když si koupíš něco teď za tisíc a za měsíc to budeš chtít prodat (bez ohledu na to, zda budeš nebo nebudeš mít živnost), tak je to příležitostný příjem a nic danit nemusíš.
Ale pozor, pokud už by se jednalo o pravidelnou a soustavnou činnost, tak už to není přílež. příjem, ale podnikání (a navíc neoprávněné). Chápej, PŘÍLEŽITOSTNĚ (můžeš, ale ne nonstop – jen občas).

lukee3

To vím, ale asi jsme se nepochopili. Ptám se, jestli můžu třeba dnes nakoupit nějaké zboží, za týden založit živnost a až po té živnosti prodat, jestli to takhle jde, nebo musím prvně založit živnost a až poté nakupovat zboží, které budu chtít prodat dál.

Daidal

Jestli ti jde jen o to prodat to v rácmi živnosti, tak to můžeš koupit i před jejím založením. A pak to prodat už jako živnostík – v rámci toho podnikání (se zdaněním).
Prostě je jedno jak nebo kdy to koupíš, do toho podniku/živnosti to můžeš klidně vložit jako osobní majetek a to kdykoli. Osobní majtetek prostě vložíš do obchodního majeteku (OSVČ).

lukee3

Takže např. když jsem si koupil tento rok nějaké zboží a založím si příští týden živnostenský list, tak to poté můžu prodat a zdanit jako živnostník? Protože mi bylo řečeno, že můžu nakupovat až po té, co si založím živnostenský list, tak se radši ujistím, jestli to zboží můžu prodat.

Daidal

… on není důvod proč by ne. Navíc, když něco kupuješ jako „obyčejný člověk“, spotřebitel, tak to mnohdy může být dražší, než kyž to kupuješ jako podnikatel se „slevou pro podniktale“ (velkoobchodní ce­ny).