škubánek

Když je u nás léto, je v Austrálii zima. proč? předem díky

Nejlepší odpověď
Drap

Střídání ročních období má na svědomí sluníčko,. Austrálie to musí mít otočené, protože je na jižní polokouli a my na severní

Další odpovědi
fcoop

Vlivem sklonění rotační osy Země o 23,5° a oběžné trajektorie ve tvaru elipsy dochází k tomu, že se mění vzdálenost od Slunce a množství světla a tepla, které dopadá na jednu či druhou polokouli. Tato skutečnost se na Zemi projevuje střídáním ročních období v pořadí jaro, léto, podzim a zima. Jelikož se ke Slunci vždy více přivrací pouze jedna polokoule, je střídání ročních dob protočené a tedy se střídá mezi severní a jižní polokoulí. Platí, že když je na jižní polokouli léto, je na severní zima a opačně.(Net)