lilizak

KDYŽ JE PODNIK V INSOLVENCI,CO ZNAMENÁ NEBO KDO SPADÁ DO TZ. PRVNÍ SKUPINY VĚŘITELŮ…

Odpovědi
standa

Stručně se na toto velmi složité téma odpovědět vlastně ani nedá, ale pokud nechcete číst detailní informace uvedené níže ve zdroji, tak přikládám alespoň pár pojmů zmíněných ve vaší otázce:

INSOLVENCE = „platební neschopnost“

  • z uvedeného lze pak odvodit co je oním důvodem pro případné rozhodnutí, že subjekt se nachází v úpadku
  • druhou možností pro vyhlášení úpadku, je tzv. ´předlužení´ (detaily viz zdroj)

VĚŘITELÉ PRVNÍ SKUPINY nebo-li přednostní věřitelé:

  • pojem „přednostní věřitelé“ je podle nové právní úpravy nahrazen pojmem ZAJIŠTĚNÍ VĚŘITELÉ
  • tedy jedná se o věřitele, jejichž pohledávky jsou zajištěny zástavním právem…
  • další detaily viz zdroj

Zdroj: http://www.aj-partner.com/pu­blikace.php?cla­nek=novy-insolvencni-zakon

Popy

První skupina věřitelů byla ve starém zákoně o konkursu a vyrovnání. Insolvenční zákon, který ho nahradil tuto skupinu nezná. Věřitelé se rozdělují – 1.věřitelé s pohledávkami za podstatou (pohledávky vzniklé po zahájení IŘ), 2.pohledávky postavené na roveň (mzdové nároky, pohledávky na výživném atd.jsou uspokojovány kdykoliv v průběhu IŘ, za předpokladu, že má správce dostatek finančním prostředku), 3.zajištění věřitelé (věřitelé, kt. mají svoji pohledávku zajištěnou majetkem dlužníka, jsou uspokojováni prodejem zajištěného majetku), 4.nezajištění věřitelé (jsou uspokojováni jako poslední a většinou nic nedostanou).

Pro Colombo3: V tomto případě nemáte pravdu. Věřitelé se neuspokojují podle toho, jak přihlášky chodí k soudu, ale podle toho do jaké kategorie pohledávek jejich pohledávka spadá. Předpokládám, že tazatel má pohledávku z titulu mzdového nároku a tam se přihláška ani neposílá k soudu, ale uplatňuje se přímo u ins. správce, který mzdový nárok uspokojí v okamžiku, kdy získá dostatek finančních prostředků. Někdy se stane, že není dostatek finančních prostředků a poté se všechny tyto pohledávky uspokojují poměrně..

colombo3

Ano odpovědi jsou popsané z §fů,ale otázce rozumím jinak,takže, do tz.první skupiny bude určitě patřit ten, kdo dal k soudu a je potvrzeno,že má přednostní pohledávku,to co píší v odpovědích je jen vyčtené opsané,a za tímto „prvním“ jsou potom další,zase jak to přišlo k soudu.A tato přednostní pohledávka mohla být podána klidně dávno před tím,než šel podnik ke dnu.