Tomsaj

Když budu student kombinovaného studia (studium při práci), ale nebudu mít zaměstnání, budou se mi připočítávat roky k d

Když budu student kombinovaného studia (studium při práci), ale nebudu mít zaměstnání, budou se mi připočítávat roky k důchodu?

Odpovědi
Frontinus

Od 1. 1. 2010 se studium nepočítá do starobního důchodu bez ohledu na formu.

Studium před tímto datem se počítalo pouze pokud bylo v prezenční formě (plus nějaká další omezení), protože se mělo jednat o systematickou přípravu na budoucí povolání. Kombinované studium za systematickou přípravu dost dobře považovat nelze.

Answer Me

To bys ale nemohl být student kombinovaného studia, kdyby t u práci neměl, ne?

Tak ti nevím, myslím, že by se to nepřipočítávalo k důchodu (neměl bys tu práci).

Tomsaj

Ano, mohl. V tom není problém, spousta lidí dělá kombinované stuium při zaměstnání a klidně se může stát, že o práci příjdou a studují dál.
Ale při denním studiu nebo studiu VŠ se roky také připočítíají k důchodu, tak proč ne při tomto studiu?