Avatar uživatele
FlAsh_7

Kdy se hodí ostřit manuálně? Je to nutné umět?

Zajímavá 0 před 1151 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
elkon

Záleží co chceš ostřit. Když máš potřebné nástroje, zkušenost a zručnost, není to problém. Já naostřím vrták, stejně tak kosu, srp, nebo třeba nůž. Nebo nože od sekačky na trávu, kterou jsem kdysi vyrobil.

Upravil/a: elkon

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Nutnost manuálního ostření se projeví tehdy když na příklad chceš mít ostrého motýla na vysoké trávě. Automatické ostření většinou proostřuje na vzdálenější pozadí a není ostrý motýl ale to pozadí. Nebo když zaostřuješ na něco co nemá kontrasty. Foťák potom zaostří na to, co má kontrasty . Automatické ostření je totiž založeno na rozdílu kontrastů na hranách, nebo fázovému posunu. Ostření pomocí fázového posunu je kvalitnější ale v popsaných případech také selhává.

Zkus si přepnout ostření na jednobodové a sleduj kdy ti foťák zaostří bez problémů a kdy ne. Bez to problémů to bude vždy na hraně něčeho kde je velký rozdíl kontrastů.
Takovéto focení na mnoho ostřících bodů je celkem k ničemu ( pokud nezvládáš parametry objektivu a clony) Foťák si ostří tam kam chce on a ne tam kam chceš ty. Takže maximálně jeden nastavitelný ostřící bod a v e zvláštních případech MF. Všechno je třeba se naučit.

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Já bych kosu jinak jako ručně neostřil. To samé platí i pro řezbářské dláta. Ty ještě dolešťuji a jinak jako ručně by to nešlo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tomáš1234

Já mám třeba bezzrcadlovku s nesetovým objektivem, který kvůli tomu nedisponuje autofocusem. Takže musím vše ostřit manuálně.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ostřím téměř vše manuálně. Myslím, že je to jedna e základních dovedností. Učil jsem to i děti jak malé.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Manuálně se hodí ostřit vždy, kdy automatika ostří jinam, než fotograf chce.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Midoc

V dnešní době digitálních fotoaparátů to nutné není. Může se to někdy hodit, když má člověk dostatek času, aby ručně zaostřil např. na nějaké blízké předměty.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
cochee

Přátelé, ostření není broušení, alespoň ne v této otázce, která je zařazena do kategorie Foto.

před 1150 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
mosoj

To zde hodně uživatelům nevadí a palcují vesele blbosti.

před 1150 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Dochy

Opalcoval jsem také a úmyslně, jelikož:

  1. Nevšiml jsem si uvedené kategorie (ale pochopil jsem)
  2. Dotaz by měl podle mně být úplný a jednoznačný
  3. Připadlo mi to jako dobrej vtip a hezky podanej 😉

před 1150 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Elektronika