FlAsh_7

Kdy se hodí ostřit manuálně? Je to nutné umět?

Nejlepší odpověď
elkon

Záleží co chceš ostřit. Když máš potřebné nástroje, zkušenost a zručnost, není to problém. Já naostřím vrták, stejně tak kosu, srp, nebo třeba nůž. Nebo nože od sekačky na trávu, kterou jsem kdysi vyrobil.

Další odpovědi
mosoj

Nutnost manuálního ostření se projeví tehdy když na příklad chceš mít ostrého motýla na vysoké trávě. Automatické ostření většinou proostřuje na vzdálenější pozadí a není ostrý motýl ale to pozadí. Nebo když zaostřuješ na něco co nemá kontrasty. Foťák potom zaostří na to, co má kontrasty . Automatické ostření je totiž založeno na rozdílu kontrastů na hranách, nebo fázovému posunu. Ostření pomocí fázového posunu je kvalitnější ale v popsaných případech také selhává.

Zkus si přepnout ostření na jednobodové a sleduj kdy ti foťák zaostří bez problémů a kdy ne. Bez to problémů to bude vždy na hraně něčeho kde je velký rozdíl kontrastů.
Takovéto focení na mnoho ostřících bodů je celkem k ničemu ( pokud nezvládáš parametry objektivu a clony) Foťák si ostří tam kam chce on a ne tam kam chceš ty. Takže maximálně jeden nastavitelný ostřící bod a v e zvláštních případech MF. Všechno je třeba se naučit.

paul1

Já bych kosu jinak jako ručně neostřil. To samé platí i pro řezbářské dláta. Ty ještě dolešťuji a jinak jako ručně by to nešlo.

Tomáš1234

Já mám třeba bezzrcadlovku s nesetovým objektivem, který kvůli tomu nedisponuje autofocusem. Takže musím vše ostřit manuálně.

Drap

Ostřím téměř vše manuálně. Myslím, že je to jedna e základních dovedností. Učil jsem to i děti jak malé.

Emefej

Manuálně se hodí ostřit vždy, kdy automatika ostří jinam, než fotograf chce.

Midoc

V dnešní době digitálních fotoaparátů to nutné není. Může se to někdy hodit, když má člověk dostatek času, aby ručně zaostřil např. na nějaké blízké předměty.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

Přátelé, ostření není broušení, alespoň ne v této otázce, která je zařazena do kategorie Foto.

mosoj

To zde hodně uživatelům nevadí a palcují vesele blbosti.

Dochy

Opalcoval jsem také a úmyslně, jelikož:

  1. Nevšiml jsem si uvedené kategorie (ale pochopil jsem)
  2. Dotaz by měl podle mně být úplný a jednoznačný
  3. Připadlo mi to jako dobrej vtip a hezky podanej 😉