mosoj

Kdy se co používá ........... ?

Skloňování podstatného jména „já“ bych ještě zvládl, ale kdy se používá kratší kdy delší varianta. Určitě se to od dob mé povinné školní docházky změnilo.
Kdyby byla čeština tak lehká jako matematika a fyzika ..

Nejlepší odpověď
annas

  1. mě (mne)
  2. mně (mi)
  3. mě (mne)

5.-
6. o mně
7. mnou

Tvary mne jsou již knižní, takže je mladší generace již nepoužívá. Já jsem na ně rovněž byla zvyklá, ale přecházím v 2. a 4. p. na kratší tvar mě.
Jistě si vzpomínáte, že pomůckou je zájmeno ty – tobě – mně; tebe, tě – (mne – už nemusí být), mě; tobě – mně; o tobě – o mně.

Tedy jen 3. a 6. pád mají delší tvar – mně.

Luss

Annas: takove male opacko z cestiny neni od veci. :) diky

mosoj

Tak malá změna je. Vypadlo to mne. Já si pamatuji, že n

mosoj

Tak malá změna je. Vypadlo to mne. Já si pamatuji, že jsme se učili, že na začátku věty a ještě někde se má používat delší tvar, ale když není ? Moc děkuji !!

annas

Děkuji Vám oběma.
Pravidla jsou zjednodušená. Mosoji, máte pravdu, kdysi pravidlo, které jste uvedl, platilo. Dnes už nemusíme tolik přemýšlet.