Avatar uživatele
paul1

Kdy ořezávat meruňky? Před květem, nebo za plného květu?

Jabloně jsem ořezal, teď přišla na řadu meruňka. Před časem nám náhle uhynula, byla v nejlepší rodivosti a moc nám to bylo líto. Tak jsme delší čas váhali, či zasadit další. Nakonec jsme našli chráněné místo u zdi, která nás dělí od sousedů tak snad tam vydrží trošku déle. Teď bude mít 2 roky a chci ji trochu ořezat. V minulém roce měla celkem hezké přírůstky. Začínají se objevovat květní poupata,
tedy je čas, kdy jsem ji stále ořezával. Jen jsem teď narazil na názory, že je lepší ořezávat za plného květu. Takže mám dilemu a nemám se s kým poradit, tady odborníci na meruňky nejsou. Jaké máte zkušenosti?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zjentek před 1130 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Na jaře meruňky řezat od začátku rašení do konce května. Tento řez je hlavně na plodnost. Letní řez potom na konci června, řez na tvarování koruny

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zjentek

Tedy nevím jak jiní, ale já zastřihávám peckoviny jednou za rok a to BEZPROSTŘEDNĚ PO úrodě a nemůžu si stěžovat. Ono je to vlastně odborníky všeobecně doporučovaný, že by se měla peckovina stříhat za květu a po odkvětu a plození, no záleží na řezu – to je nadlouho. U broskvoNě a meruně praktikuji řez po úrodě a plodí skutečně výtečně, co to tak praktikuji. Doporučuji všem! Višňotřešni jsem dělal za květu, když byla mladší a ne tak vzrostlá a na slivoně jsem rezignoval docela, bo na to nemám nervy, jak tohle dřevo roste, to musím nechat nadivoko, abych se nezbláznil. Ale meruně stříhané po sklizni skutečně prosperují, i ty broskvole, opravdu, daří se jim. kdysi dávno jsem dělal stejnou chybu jako ty a stromy mně mrzly – koncem léta a na podzim už bylo vidět, jak 5 –7 cm na přírůstcích „odumírá“ , protože dřevo sešlehnutý mrazem se neprojeví hned zjara. Člověk se pak diví, kde jsou meruňky po obvodu koruny a nakonec se spokojí s těmi pár mrzáčky na starším dřevě.

Všimni si tady ve videu, kdy se člověk SPRÁVNĚ ROZHODUJE o tom, jakou bude mít stromek fazonu (; (; (; >>>https://you­tu.be/JTP_-nkVesE?t=326 (;

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
nyjono

Co dodat?
2 vteřiny.
Vyber si.

https://www.bin­g.com/search?q=o%C5%99­ez+meru%C5%88ky&f­orm=ANNNB1&re­fig=904b4d97728a4a82a783­ca47f4c1b10b&sp=-1&pq=o%C5%99e­z+meru%C5%88ky&s­c=0-12&qs=n&sk=&c­vid=904b4d97728a4a82a783­ca47f4c1b10b

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Pro jarní řez mladých stromů (do cca 5 let věku) je právě teď ta nejlepší doba (pospěš, než to začne rašit). U starších stromů to prořezávám po sklizni.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
paul1

Díky za rady. Já jsem předtím hledal rozumy na internetu, ale tam je hromada různých názorů a nevěděl jsem, podle kterého se mám řídit. Proto jsem to zkusil tady. Škoda, že nemám meruněk víc, zkusil bych různé způsoby a potom porovnával. Bohužel máme jen jednu. Bydlíme v chladnější oblasti, tak se jim tady až tak moc nedaří a na zahrádce ji má jen málokdo. Tak nakonec jsem se rozhodnul tak, že zkusím dva způsoby, na každé polovině meruňky jiný a uvidíme.

před 1129 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Hm, tak ji budeš zase brzy uhynulou vyrejvat. (;

před 1129 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Řez „šit“, tzv. Shitův řez (; D; D;

před 1130 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek