wM

Kdy nejdříve mohu zažádat o nový OP v případě že mi končí platnost?

V prosinci mi končí platnost, na webu MV je pouze informace že doporučují zažádat 30 dní před koncem platnosti, vzhledem k tomu že můj OP je v relativně špatném stavu, kdy nejdříve můžu zažádat?
Doplňuji:
meTTax: Jde spíš o opotřebení, tedy je průkaz už měkký jako papír. Děkuji tedy za odpověď.

Odpovědi
meTTax

Dobrý den,

Podle § 16a odst. 1 písm. b) zák. č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, je poškození občanského průkazu přestupek, za který lze uložit pokutu až do výše 10 000,– Kč. V takovém případě, to neprodleně musíte nahlásit na magistrátě. Většinou při prvním poškození apod. se vše řeší pouze domluvou, i tak by to pro Vás bylo nevýhodné
Doporučoval bych vše sloučit do jednoho a oněch 30 dnů před skončením zažádat o nový OP. Myslím, že pokud řeknete, že jej měníte kvůli ukončení platnosti, tak stav OP už dokáží přehlídnout.

Zůstávám s pozdravem