Kryšpín

Kdy dle odhadu dožene Česko průměrný roční plat v zemích záp. osmadvacítky?

Podle Eurostatu byl v roce 2017 průměrný roční plat 640000 Kč v České republice 257000 Kč.

Děkuji Annas to jste moje ego potěšila v roce 2080 doženem Rakousko, to již budu v důchodu a budu využívat vymoženosti kapitalismu a nebo během této doby proletím komínem

Nejlepší odpověď
annas

Opět jste neuvedl odkaz, z něhož jste vzal informaci.

" Podle zdroje je u vás o mzdu v roce 2015, nikoliv 2017.

" Průměrný roční čistý výdělek v osmadvacítce se v roce 2015 blížil k 25 000 eur (dnes 640 000 Kč), v ČR byl pod 10 000 eury (257 000 Kč)."
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/503661-cesi-za-15-let-v-eu-zbohatli-ale-ne-vsichni.html

Vývoj mzdy
https://www.kur­zy.cz/makroeko­nomika/mzdy/
V roce 2018 dosáhla průměrná měsíční mzda 31 885 Kč, Tedy za rok 352 620 Kč. Roste prý rychlým tempem, tvrdí ekonomové.

“Nejčastějším ekonomickým ukazatelem je průměrná hrubá mzda, nicméně ta v praxi není úplně validní, jelikož na ni dosáhne ani ne třetina obyvatel.
Proto je lepší sledovat tzv. medián mezd, který odstraní přehled extrémně vysokých mezd, které pak mohou zkreslovat výsledky. Jedná se o „prostřední hodnotu“, kdy platí, že 50 % mezd je menších nebo rovných a 50 % mezd je větších nebo rovných jak hodnota mediánu.
V mezinárodním srovnání se však často používá spíše průměrná hrubá mzda, ale v tomto případě je to celkem reálný úhel pohledu.

Ekonomové v mionulosti vyslovili, že do r. 2080 bychom se měli vyrovnat Rakousku., ale ”určitě je dobré vědět, že na tom nejsme nejhůře v rámci bývalého východního bloku a je důležité si uvědomit, že téměř po 40 letech socialismu se nedá očekávat, že nárůst mezd bude u nás stejný, jako třeba v Rakousku.

Naše země se z toho všeho musí „dostat“ a postupně se snad alespoň trochu více přiblížíme právě Rakousku.”

https://www.vim­vic.cz/clanek/pru­merna-mzda-cesko-a-sousedi

Jde o úvahy, těžko říct, věštecká koule určitě nepomůže.

Další odpovědi
Drap

Pokud se bude i nadále řídit ekonomika tak, jak ji řídí stát dnes, tak nikdy.

klumprt

Až se eurozóna ekonomicky zhroutí, což může být během 10 let, tak se to pak celé rozvrátí a převrátí. Těžko ovšem říct, jak z toho vyjdem. Záleží, jestli vypukne evropská občanská válka, nebo ne.

autacek

Jestli doženeme Rakousko někdy v roce 2080, tak se toho z dnešních pracujících mnoho lidí nedožije. Nehledě na sliby chyby, jinými slovy, navždy budeme novodobá banánová republika, pracovní kolonie západu Evropy. Naše zástupce si EU uplácí posty, lokání elitu dotacemi a ty lopato drž ústa a makej, makej.

Arne1

Předpokládá se, že za deset let. Ale neví se, od kdy se to má počítat

nyjono

Za nkolik desítek let nemůže dnes nikdo vědět, ani předpokládat, co, jak, kdy a kde bude.
Mohou být klidně 2 převraty a všechno bude jinak.

quentos

„… průměrný roční plat 640000 Kč v České republice 257000 Kč.“ – z toho vůbec není jasné, jaký plat kde je.

Alesh

udělej mu tam čárku a nediskutuj 🙂