Kryšpín

Kdy bude nebo už je schválen kvalitní zákon na likvidaci dezinformací?

Na př. již čtyři roky po válce za tatíčka Masaryka byl schválen zákon na ochranu svobody a sice zák. č. 50/1923 Sb., Kdo veřejně nebo jinak rozšiřuje zprávu ač ví že poškozuje bezpečnost státu nebo pořádek nebo způsobí zdražování překotné koupě a vybírání vkladů, trestá se vězením pokud je zpráva nepravdivá za přečin a to tuhé vězení od 8 dnů do půl roku.
A v České republice po 32 letech od hedvábného sametu 16 ti vlád a dalších odborníků, expertů, poradců, lobistů, znalců koučů nám zákon chybí.

Odpovědi
paul1

Bylo by načase a divím se, že se nic na tomto poli (válečném) nic neděje. Znám pár lidí, kteří uvěří každé kravině, i když je nepodepsaná a úplně z ní září lež a klidně to rozšiřují dál. A hádat se s nimi, to je ztráta času a také tady platí to, co říkal Jan Werich o tom, že když se hádáš s blbcem déle jako dvě minuty, tak už se hádají dblci dva.

zjentek

Zlikvidovat desinformace by mělo stejný výsledek jako zašít zákonné moci ČRdele držky silnou nití nebozí lidé ve zmatku počali by píditi se po správné pravdě no vzniknuvší chaos považován by byl jistě za nežádoucí a to žádný intelegentní črdelšťan či křesťan nechce to je brojení proti zajetému řádu, myslím že nouzový stav už s námi setrvá navěky tedy pokud se něco nestane (viry ohně výbuch vulkánu velká voda vítr v různé podobě a další formy ovšem takového rozsahu, aby už nezůstal žádný prostor o nich psát v „dobrém duchu“ vybírat prostředky od potřebných).

led

V prvom rade si musia sami zákonodarcovia ujasniť, čo je to dezinformácia. Samotných definícií „dezinformácie“ je tak veľa, že vyvolávajú dezinformačnú informáciu.
Rovnako treba rozlišovať dezinformáciu a klamstvo. Kvalitná dezinformácia v sebe obsahuje aj informačnú pravdu.
Všetky doterajšie vlády kvalifikovali za dezinformáciu to, čo sa im „nehodilo do krámu“, bez ohľadu na jej skutočnú hodnotu.

Preto sa pýtam, je táto moja informácia dezinformácia, alebo nie je?

Napríklad spravodajstvo v našich médiách hovorí o víťazstve Ukrajiny v bojoch o Charkov. Je táto informácia dezinformáciou, alebo je to pravda? Nie je to strategická porážka Rusov ako tvrdí Bohdan Chmelnický ach prepáčte, ako sa tolen volá ten hovorca, ale ústup ruskej kobry pred finálnym útokom?

Ametyst

Odborníci, nebo-li experti, se za poslední dva roky předvedli. Mezi dezinformací a informací je přibližně půlroční pauza: to, co bylo s křikem popíráno, jako třeba covid pasy, se najednou zhmotnilo (nezapomenutelný Babiš se nad tou dezinformací rozčiloval, a za pár měsíců zase sklapnul) . Které Vyšší Dobro nám bude diktovat, co je pravda, a co dezinformace?

Pepa25

  1. dezinformace nelze zlikvidovat zákonem
  2. k trestání mám v současnosti trestní zákon, který obsahuje i trestní činy proti republice i šíření poplašných informací.

Shrnují stav a některé zahraniční zkušenosti viz odkaz:

Zdroj: https://www.i­rozhlas.cz/zpra­vy-domov/dezinformace-blokovani-cenzura-zakon_22041805­00_cib

Pepa25

led, Ametyst: dobrá příležitost si zopakovat, co je to dezinformace a jak se pozná – opakování je matka moudrosti, že. Situace na frontě v okolí Charkově je objektivní fakt (pokud pominu fakt, že situace může být nepřehledná a každá strana informuje jen o svých úspěších, proto jsou zásadní informace třetích stran, např. s pomocí satelitů). Že se fronta posunula je proto faktická (pravdivá) informace a kdo tvrdí opak dezinformuje. Jak se toto hodnotí je názor („taktické stažení“, „Jsou jak kobra“, „dostávají na pr…l“ atd.) je názor, takže tam pravdivost posoudit nelze (rsp, další vývoj ukáže). Je to opět trochu jasnější?

led

Pepa25, predvádzate dezinformáciu v praxi?

Pepa25

Čemu na mém příspěvku nerozumíte nebo s čím nesouhlasíte?