kodl67

Kdo zaplatí škodu na autě v níže uvedeném případě?

https://www.no­vinky.cz/krimi/480411-cyklista-se-na-vsetinsku-srazil-s-autem-nadychal-pres-tri-promile.html?ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=z-boxiku
Pojišťovna řidiče a následně bude peníze vymáhat po cyklistovi?
A co v případě, že by cyklista nebyl pod vlivem a nebyl vůbec pojištěný?

Nejlepší odpověď
Kepler

Cyklista je jednoznačným viníkem. Pokud má řidič auta havarijní pojistku, pojišťovna mu škodu zaplatí. Mimo to může i sám vymáhat škodu po cyklistovi. Jestli byl cyklista pod vlivem a měl pojistku, nemá na to vliv, je to jenom jeho vlastní ochrana. Bude to ale mít vliv na výši trestu. Povinné ručení cyklista mít nemusí.

Další odpovědi
Dochy

Pojišťovna řidiče jen v případě, že měl havarijní pojištění. Jinak je to na řidiči, který bude muset vymáhat škodu po cyklistovi (je možné, že řidičovi/provo­zovateli vozu jeho pojišťovna s povinným ručením poskytne nějakou asistenci – ale pak to ten cyklista bude mít ještě asi o něco dražší).

Musím ještě doplnit: Pokud měl řidič hav. pojištění a škodu mu tedy proplatí jeho pojišťovna, pak to pojišťovna bude vymáhat na cyklistovi.

cukrar

Viník nehody to musí uhradit.

Rokio

Cyklista, protože nehodu způsobil a byl navíc pod vlivem alkoholu, což je přitěžující okolnost. Navíc dostane trest. Obyčejná pokuta by byla málo.

Kryšpín

Podle mého odhadu havarijní pojištění

nebo cyklista dobrovolně příp. soudně

pokud je cyklista nemajetný, bez zaměstnání a.p., tak řidič BMW