Kdo všechno má právo po mně chtít OP? (policie státní, městská, vojenská, soudy, …) A co učitelé u maturit?

A kde je ochrana osobních údajů? A jak na to reaguje ÚOOÚ? Doteď jsem si myslel, že na to mají právo jenom „státní zaměstnanci“ – úřady, policie,… Nejlépe jmenovitě, ale to by bylo asi nadlouho. Dík

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Odpovím trošku jinak.
Nehledě na to, že jsi určitě podepisoval na škole souhlas se zpracováním osobních údajů z důvodu evidence, tak tvé údaje již vědí.
Ale jak jsem řekl, odpovím jinak: Ze zákona jsou to pouze státní orgány jak píšeš, ale je zde jeden háček. Nepředložíš OP, nedostaneš maturitní vysvědčení. Co je tedy lepší?

Další odpovědi
cukrar

anonyme
přesně tak, jak Vám odpověděli i v jiné poradně.
Chcete odpověď právně, nebo logicky?
Právo chtít po Vás občanku nemá nikdo, páč to předpis nanařizuje, ale bez předkládání občanky, třeba i mě se neobejdete.
„Doteď jsem si myslel, že na to mají právo jenom "státní zaměstnanci“ ale to je Vaše neznalost.
„A jak na to reaguje ÚOOÚ?“ ten vydal pravidla…

Ještě jste se zapoměl zeptat na kopírování dokladů.

mosoj

Ochrana osobních údajů, OP, rodné číslo píšeme to všude. Co jako chceš tajit.
Připadá mi to jako harašení v Jů Es Ej. Na ženskou se usměješ jdeš za katr.

ten který je

OP po vás můžou vyžadovat i soukromé firmy když budete vstupovat do jejich sídla.

nnn1

Myslím, že při i koupi(objednání) alkoholických nápojů a tabákových výrobků (prodavačky, číšnice..)
A potom také při obdržení dopisu do vlastních rukou.

mj81

Občanku může chtít kdekdo. Já třeba pár dní do měsíce pracuju u revizorské firmy, která kontroluje cestující v autobusech ČSAD a když tam chytnu někoho, kdo má třeba propadlý průkaz na slevu a nezaplatí hotově, mám právo chtít po něm občanku pro pozdější vymáhání pokuty. Můj zaměstnavatel je registrovaný u úřadu na ochranu osobních údajů, já sám jsem musel podepsat, že zachovám mlčení o osobních údajích, které se mi dostanou do ruky a naopak můžu udělit ještě druhou pokutu provokatérovi, který prohlásí, že občanku neukáže mě, ale jen policii, protože dotyčný tím porušil přepravní řád.