Válek Petr

Kdo mně vypracuje „Prohlášení o shodě výrobku“?

Na koho se mám obrátit.. ? Děkuji.

Odpovědi
INRI

„Prohlášení o shodě výrobku“ je dokument, který výrobce nebo dovozce výrobku musí vypracovat, aby potvrdil, že jejich výrobek splňuje veškeré platné požadavky na bezpečnost a kvalitu. Toto prohlášení je obvykle součástí postupu získání certifikace CE (Conformité Européenne), což je povinný postup pro některé kategorie výrobků, které jsou prodávány na evropském trhu.

Pro vypracování „Prohlášení o shodě výrobku“ by měl výrobce nebo dovozce výrobku provést následující kroky:

Identifikace výrobku: Identifikujte výrobek, pro který budete vypracovávat „Prohlášení o shodě výrobku“. To zahrnuje specifikace výrobku, jeho použití a všechny relevantní parametry.

Identifikace platných předpisů: Zjistěte, které předpisy a normy platí pro váš výrobek. V Evropě jsou to často směrnice EU, které stanovují požadavky na různé kategorie výrobků.

Hodnocení shody: Proveďte hodnocení shody vašeho výrobku s platnými předpisy a normami. To může zahrnovat testování, analýzu rizik a další kroky.

Vypracování dokumentace: Sestavte potřebnou dokumentaci, která potvrzuje shodu vašeho výrobku s předpisy. To zahrnuje technickou dokumentaci, výsledky testů a další relevantní informace.

Vypracování Prohlášení o shodě: Na základě hodnocení shody sestavte samotné „Prohlášení o shodě výrobku“. To musí obsahovat veškeré relevantní informace o výrobku a jeho shodě s předpisy.

Označení výrobku: Na základě Prohlášení o shodě označte výrobek znakem CE, pokud je to vyžadováno.

Je důležité mít na paměti, že konkrétní postup pro vypracování „Prohlášení o shodě výrobku“ se může lišit v závislosti na konkrétním výrobku a jurisdikci, ve které se výrobek prodává. Proto je vždy vhodné konzultovat se zkušeným právním odborníkem nebo konzultantem pro shodu výrobku, pokud jste v této oblasti nejistí.

Dochy

Obvykle prohlášení o shodě podepisuje ředitel nebo technický ředitel firmy, která to zařízení vyvinula a vyrábí. Takže by to zřejmě mělo vypadnout z týmu techniků, kteří to mají na svědomí. V případě dovozu – netuším.