Questman

Kdo má v současném Německu větší pravomoce, kancléř nebo prezident?

Doplňuji:
Před Hitlerem měl vyšší pravomoci prezident, za Hitlera měl naopak veškeré pravomoci kancléř. Ale jak je to dnes to nevím ☹

Nejlepší odpověď
anonym

řekl bych, že je to podobné jako u nás. Vládne kancléř (premiér), ale i prezident má pravomoce.

Další odpovědi
Syd

Prezident je v podstatě už jenom na okrasu, Angie má všechny pod palcem.

baghira

Funkce německého prezidenta je v podstatě formální a reprezentativní.

Syd

česílko: Opravdu je to jenom podobný. Zásadní rozdíl totiž je, že u nás je parlamentní republika (vládne nám vláda a parlament), kdežto v Německu kancléřská (vládne Angela).