EKSOT123

Kde vzala své jméno rostlina netýkavka nedůtklivá?

Nedávno jsme tu řešili Foundovu hluchavku a když už jsem dnes v těch kytkách,…
Latinský název (Impatiens noli tangere) taky něco naznačí. Otázka je lehká, asi leckomu připomene své dětské legrácky.
Z dalších netýkavek (a všechny si svůj název zaslouží) je u nás nejčastější netýkavka malokvětá a netýkavka žlaznatá (Royleova). Ta ještě před pár desetiletími u nás nebyla k vidění, pak jsem ji poprvé uviděl na dolním toku Jihlavy a o pár let později se objevila i v naší vísce na Vysočině. A dnes ji uvidíte třeba i v horách. https://www.go­ogle.at/search?rlz=1C1CH­BH_csAT780AT780&biw=1366­&bih=608&tbm=is­ch&sa=1&ei=98LIW-WjK4q0sAfEj4e­IAQ&q=net%C3%­BDkavka+%C5%BE­laznat%C3%A1&oq­=net%C3%BDkav­ka+%C5%BElaznat%C3%A1&gs­_l=img.3..0.414854­.421453.0.422620­.18.17.0.1.1.0­.109.1492.14j3­.17.0....0...1c­.1.64.img..0.18­.1492...0i24k1j0i30­k1j0i67k1.0.gu1vaw­DhVmQ#imgrc=3mTg2qBz­E5yMUM:
Naštěstí není tak škodlivá, jako nejinvaznější druh křídlatka japonská.

Odpovědi
marci1

Impatiens: netýkavka, balzamína – z lat. záporu in-, patiens = umějící snášet, nedůtklivý: rychle reaguje na dotek svěšením listů nebo vystřelováním semen (Šmíd 2002)
🙂

http://www.bo­tanickafotoga­lerie.cz/foto­galerie.php?lng=cz&­latName=Impati­ens%20noli-tangere&czName=net%C3%BD­kavka%20ned%C5%­AFtkliv%C3%A1&­title=Impatien­s%20noli-tangere%20%7C%20n­et%C3%BDkavka%20ned%C5%­AFtkliv%C3%A1&­showPhoto_vari­ant=photo_des­cription&show_sp_d­escr=true&spec_syn­tax=species&sor­tby=lat

Kepler

Při dozrávání se v tobolce hromadí mechanické napětí. Po impulsu (např. dotyku) se od sebe plodolisty náhle oddělí, svinou se do spirály a vymrští semena až do vzdálenosti 3 m. (wiki)

EKSOT123

Jo jo, jako děcka jsme se tím bavili a ještě dnes občas někomu neznalému podstrčím pěkně vypasenou zralou tobolku aby si ji pohladil. Např. německy se jmenuje „Springkraut“ – střílející rostlina.